YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu Avrupa'da yaşayan Türkler için müjdeli haberler verecek
Davutoğlu Avrupa'da yaşayan Türkler için müjdeli haberler verecek
02 Mayıs 2015 02:49
Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Başkanı Süleyman Çelik, pazar günü Almanya'ya gelecek Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Avrupa'da yaşayan Türkler için müjdeli haberler vereceğini söyledi.

Köln'de yaptığı basın toplantısında, Başbakan Davutoğlu'nun ziyaretine ilişkin bilgi veren Çelik, şöyle konuştu:

“Sayın Başbakanımız pazar günü öğle saatlerinde Düsseldorf'a gelmiş olacak ve öğlen saatlerinde Düsseldorf Başkonsolosluğu yeni binasının resmi açılışını gerçekleştirecek. Oradan da vatandaşlarla buluşmak üzere Dortmund'a hareket edilecek ve 14.00'ten itibaren vatandaşlar salona alınmaya başlanacak. Yaptığımız hazırlıklara göre saat 17.00 civarında da Başbakanımız kürsüde halka hitap etmeye başlayacak. Takriben saat 19.00'da da tekrar Türkiye'ye dönüş hazırlıkları başlayacak.”

UETD olarak Almanya ve Avrupa'da yaşanan sıkıntıları 15 maddelik rapor halinde hükümete sunduklarını belirten Çelik, özellikle bedelli askerlik ücretinin düşmesini beklediklerini kaydetti.

Çelik, şunları ifade etti:

"2008 krizinden sonra, bu krizden en büyük yarayı alan Avrupa'daki Türk toplumu oldu. Gençlerimizin ödemesi gereken askerlik bedeli artık çok ağır gelmekte. Hatta bazı ülkelerde bu bedeli ödemek istemeyen gençlerimizin vatandaşlıktan çıktığına şahit oluyoruz. Özellikle bu sorun üzerine çok gittik ve 10 bin avro olan bedeli 6 bine çekmiştik, şimdi ise Sayın Başbakanımız bu ve buna benzer birçok problemin çözüleceğine dair vaatlerini ve müjdelerini pazar günü halkımızla paylaşacak. Yani 6 bin avro olan bu bedelin daha da düşeceğini şimdiden paylaşabilirim ama rakam konusunu Sayın Başbakanımız halkımızla paylaşacaktır."

Çelik, bedelli askerlik konusu dışında da müjdelerin verileceğini dile getirerek, şöyle devam etti:

"Pasaport bedellerinin yüksek oluşunu herkes dillendiriyor ve bu konuyu biz de yetkililere iletiyorduk. Yine bu konu üzerine çok eğildik. Türkiye'de alınan pasaportların ticari ya da ziyaret amaçlı yani lüks olduğunu ancak yurtdışında yaşayanların pasaportu zaruret olarak aldığını belirttik. Burada pasaport bizim bir ihtiyacımızdır ve içinde bulunduğumuz ülkeler seviyesine inmesi gerektiğini söyledik. Bu konuda da iyi gelişmeler olduğunu size söyleyebilirim. Bunun yanında yarım asrı aşkındır Türkiyemize her türlü yardımı yapan birinci kuşak aracını ülkede sadece bir yıl kullanabiliyor. Bu da inşallah çözülecek. Baktığımızda sıradan gözüken bir telefon meselesi var, her zaman gündemde. Türkiye'de telefonlarına Türk sim kartı taktığımızda iki ay olan kullanım süresi, iki gün dahi kullanılıp geri dönülse iki ay sonra telefon kilitleniyor. Bu sorunun da giderilmesini istedik. İnşallah bu sorun da giderilecek. Burada yapılan boşanmalarda mahkeme kararlarının Türkiye'de doğrudan tanınmaması söz konusu, bu konuyla ilgili özel bir çalışmanın da başlatılacağını sizlerle paylaşmış olayım."

Sorunların çözümünün kolaylaşması için bu genel seçimlerde yurtdışındaki seçmenleri sandığa çağıran Çelik, “Oy bir mühürdür, mühür kimdeyse sultan odur. Sorunların çözümü buradan geçer. Ne zamanki buralarda oy kullanma hakkı bize tanındı siyasi partilerin bize ilgisi ve alakası arttı. Bu hakkımızı kullanalım. 2019 yılında yurtdışının seçim bölgesi olması konusunda partiler vaatlerde bulunuyorlar. Seçim sonrası da bu vaatlerin gerçekleşmesi için çalışma yapacağız” dedi.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler