YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu, ABD’deki görüşmelerine devam ediyor
Davutoğlu, ABD’deki görüşmelerine devam ediyor
Davutoğlu, ABD’deki görüşmelerine devam ediyor
30 Ekim 2008 / 14:28 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, Washington temasları sırasında “Ermeni Soykırımı”nın tanınması konusunda Demokratik Parti’nin Başkan Adayı Barack Obama’nın ekibine “yanlış adım atılmasın” uyarısında bulundu.


Davutoğlu, temaslarının ardından Türkiye Büyükelçiliği rezidansında yaptığı sohbet toplantısında, “Hiçbir politika hamlemiz başka bir ülke ile ayarlı değil. Türkiye olarak özgüveni yüksek ve bunları aşmış bir ülkeyiz, ama Obama ekibine seçimi kazanmaları halinde olası işbirliği alanlarını küçük iç politika hamleleri için riske etmemelerini söyledik” dedi.

Yanlış adım atılmasın


Davutoğlu, “Ermenistan’la da ABD ile de geçen seneki noktada değiliz. Yanlış bir adım Türkiye’nin açılımlarını da riske eder. Kimseyi rencide etmemek gerektiğini Obama’nın dış politika danışmanlarıyla paylaştık” dedi.


Davutoğlu, Washington’da bulunduğu süre içinde Brookings Enstitüsü ve SETA’nın düzenlediği panelde konuşmanın yanı sıra Beyaz Saray ve Dışişleri Bakanlığı’nda bir dizi görüşme de yaptı. Bush Yönetimi’nin Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephen Hadley ve Cheney’nin Danışmanı David Hanney’le de bir araya gelen Davutoğlu, Türkiye’ye tayin olan yeni ABD Büyükelçisi Jim Jeffrey ve ABD Savunma Bakanlığı Müsteşarı Eric Edelman ile de görüştü.

Davutoğlu görüşmelerini şöyle yorumladı:


“Mevcut yönetimle bütün konuların üzerinden geçtik. Şimdi bizim yeni bir durumumuz var. Güvenlik Konseyi üyesiyiz ve G-20 toplantısında yer alacağız. Bunların da ışığında önümüzdeki 6-7 aylık yeni yönetime geçiş sürecinde iyi gitmemiz gerek


Davutoğlu, geçen yıl Dağlıca baskını sonrası hızlanan süreci ve ABD-Türkiye-Irak ve Kuzey Irak arasındaki işbirliğini de “Bu baskını yapanlar ABD ve Kuzey Irak yönetimi ile ilişkilerimizin kötüye gideceğini hesaplıyorlardı. O zamandan beri geldiğimiz noktada bütün taraflarla ilişkilerimiz çok daha iyi, istihbarat paylaşımında sorun yok. Dağlıca’yı planlayanları tamamen yanılttık” dedi.

‘Kissinger’ benzetmesi


ABD’nin eski Türkiye Büyükelçisi Mark Parris’in Brookings Enstitüsü’nde düzenlenen panelde Prof. Ahmet Davutoğlu’nu benzettiği Henry Kissinger, ABD dış politikasına yön veren en önemli isimlerden. 70’lerde Richard Nixon’ın Ulusal Güvenlik Danışmanlığı’nı yapan Kissinger,  Gerald Ford Yönetimi’nin de Dışişleri Bakanı’ydı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler