YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davos'ta yeni uygulama başlıyor
Davos'ta yeni uygulama başlıyor
21 Ocak 2015 11:06
Dünya Ekonomik Forumu bugün İsviçre'nin Davos kasabasında başlıyor. Aralarında Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da bulunduğu 40 devlet ve hükümet başkanının katılacağı forum, dünyanın önde gelen iş çevrelerini de bir araya getirecek.

Türkiye 6 yıl sonra Başbakan seviyesinde Davos'ta temsil edilmiş olacak45'inci yıllık toplantıları için Paris'teki terör saldırıları sonrasında alınan sıkı güvenlik önlemleri dikkati çekiyor. Bu yıl ilk kez liderler askeri havalimanına iniş yapabilecek.

24 Ocak'ta sona erecek toplantılar için Paris'te düzenlenen terör  saldırıları sonrasında alınan güvenlik önlemleri arttırıldı. İsviçreli  yetkililer, Davos'ta 4 bin 500 askerin Dünya Ekonomik Forumu'nda görev almasına  izin vermişti. Bu askerlerin 3 bininin güvenliği sağlamak için görevlendirildiği  duyuruldu.
 
Polis helikopterleri Davos üzerinde uçarken, emniyet güçleri Davos'a  giden yollardaki arama noktalarında sıkı kontroller yapıyor. Davos'a 50 kilometre  kala başlayan kontroller her 20 kilometrede bir tekrarlanıyor. Toplantıların yapıldığı kasabadaki yüksek binaların çatılarına da  gözetleme kameraları ve keskin nişancılar yerleştirildi.
 
Basın mensupları için akreditasyon noktasında sıkı denetimler  yapılıyor. Davos'ta toplantı alanında yer alan otellere giriş için de ayrıca  akreditasyon yapmak gerekiyor.
 
Davos toplantılarına yoğun ilgi dolayısıyla kasabada ve çevresinde  bulunan tüm otellerin dolu olduğu belirtiliyor.
 
Yeni uygulama
 
Foruma katılacak devlet ve hükümet başkanları ile iş adamlarının bu  yıl ilk defa yapılacak bir uygulama çerçevesinde, özel uçaklarıyla Zürih  yakınlarındaki askeri havalananına inebilecekleri bildirildi.
 
Özel uçaklarla askeri havaalanına gelenler, buradan helikopterle  Davos'a geçecek. Davos'taki foruma katılan devlet ve hükümet başkanları ile iş  adamlarını taşıyan özel uçaklar daha önce Zürih havalananına iniş yapıyordu.

 

MİLLİYET

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler