YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Darfur'da çatışma: 13 ölü
Darfur'da çatışma: 13 ölü
29 Haziran 2014 00:06
Kuzey Darfur'da Sudan ordusuyla silahlı milisler arasında yaşanan çatışmalarda 13 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Kuzey Darfur Valisi Osman Yusuf Kebir yaptığı açıklamada, Sudan ordusunun, harekete bağlı milislerin Kuzey Sudan'ın El-Kubbe bölgesine düzenlediği saldırıyı geri püskürttüğünü ifade etti. Kebir, ordu birlikleriyle milisler arasında çıkan çatışmada hareketin lideri Ali Kerubino'nun aralarında bulunduğu 13 milisin hayatını kaybettiğini söyledi.

Kerubino, Abdulvahid Muhammed Nur liderliğindeki Sudan Kurtuluş Hareketi'nden ayrılıp, Adalet İçin Sudan Kurtuluş Hareketi'ni kurmuştu.

"Adalet ve Eşitlik", "Sudan Kurtuluş Hareketi" ve "Sudan Halk Kurtuluş Ordusu" adlı silahlı gruplar, 2003'ten bu yana hükümete karşı mücadele ediyor. Bu silahlı gruplar, Sudan hükümetini Darfur bölgesini marjinalleştirme ve halkına karşı ayrımcılık politikası izlemekle suçluyor.

Darfur bölgesindeki bu mücadele nedeniyle Uluslararası Ceza Mahkemesi"soykırım, savaş suçu ve insanlığa karşı suç işlediği" gerekçesiyle 2009 yılında Sudan Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir hakkında tutuklama emri çıkarmıştı.

 

 

Etiketler: , , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler