YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Darbeyi kırma haftası' devam ediyor
'Darbeyi kırma haftası' devam ediyor
23 Ağustos 2013 08:42
Mısır'da darbe karşıtları, "Darbeyi kırma haftası" etkinlikleri çerçevesinde ülkenin çeşitli kentlerinde protesto gösterileri düzenledi.

Darbe karşıtları, Darbeyi Red ve Meşruiyete Destek İçin Ulusal İttifak Hareketi'nin çağrısıyla, Helvan, Giza, İsmailiye, Suveyş, Feyyum, ve Beni Suveyf kentlerinde dışarı çıkma yasağına rağmen düzenlenen protesto gösterilerine katıldı.

Güvenlik güçlerinin darbe karşıtlarına yönelik şiddet ve gözaltı operasyonlarını kınayan göstericiler, insan zincirleri oluşturdu.

"Darbe terördür", "Mübarek dışarda, devrim nerede", "Biz halkız, kırmızı çizgiyiz", "Askeri yönetim düşmeli!.. Biz bir devletiz, askeri kamp değil" ve "İçişleri Bakanlığı baltacıdır"sloganlarının atıldığı eylemlerde, Rabia işaretlerinin olduğu pankartlar ile askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin ve polisin müdahalesi sırasında hayatını kaybeden darbe karşıtlarının resimleri taşındı.

Giza kentinde Rabia işareti şeklinde pişirilen kurabiyeleri yolda yürüyenler ile araçlarıyla seyreden vatandaşlara dağıtan göstericiler, askeri yönetim düşünceye, şiddet uygulayanlar yargılanıncaya kadar eylemlerini sürdüreceklerini dile getirdi.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler