YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Darbeciden 'kahraman' üretmeye çalışıyorlar
İsrail ve ABD, Gazze'deki vahşet karşısında Hamas'ı suçlayıp Sisi'nin arabuluculuk çabalarını yere göğe sığdıramıyor. Hararetli açıklamalar ateşkesteki kirli tezgahı da ortaya serdi.
Darbeciden 'kahraman' üretmeye çalışıyorlar
16 Temmuz 2014 / 11:24 Güncelleme: 16 Temmuz 2014 / 12:00

İsrail, 'Koruyucu Hat' adını verdiği operasyonlarda bir haftada yaklaşık 200 kişinin ölümüne, bin 1300 kişinin de yaralanmasına yol açarken, şiddetin sebebi olmakla suçladığı Hamas'ı da göstermelik ateşkesle köşeye sıkıştırmaya çalışıyor. 

Ateşkes girişimlerini, Mısır'da 2013'te gerçekleşen darbe sonrası katliamlarla cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturan Abdulfettah es-Sisi'nin üstlenmesi ise Filistinlilerin ne kadar çaresiz bırakılmaya çalışıldığını ortaya koyuyor.

Amaç İsrail'in güvenliği

Hamas'ın hiçbir talebine cevap vermeyen ve İsrail'in güvenliğini garanti altına almayı hedefleyen ateşkesin Tel Aviv tarafından hemen kabul edilmesi anlaşma üzerindeki şüpheleri haklı çıkarıyor.

Diğer taraftan Mısır'daki darbe sürecinde ve sonrasında İsrail'in Sisi'ye verdiği destek, cunta liderinin arabulucuk faaliyetinde ne kadar taraflı davrandığını gösteriyor.

ABD, Gazze'de yaşanan vahşet karşısında Hamas'ı suçlayıp Sisi'nin arabuluculuk çabalarından övgüyle bahsederken, Filistinlilere yönelik yeni işgal, Mısırlı darbeciden 'kahraman' üretme girişimine dönüştü.

Nitekim ateşkes girişimine değinen ABD Başkanı Barack Obama, 'Mısır'ın bir öneri getirmesinden cesaretlendik' ifadesini kullandı.

İsrail'in sivil katliamlarından rahatsızlık duymayan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin 'Hamas'ı kınayacak şiddette bir kelime bulamıyorum. İsrail'e ateşkes teklifine rağmen füze attılar' sözleri de ABD'nin duruma bakışını özetliyor.

Ölü doğmuş bir anlaşma 

Hamas ise ölü doğmuş anlaşmayı kabul etmedi. Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, Netanyahu'nun ateşkes açıklaması sonrasında bile İsrail savaş uçakları tarafından saldırıların sürdüğünü ve 5 Filistinli'nin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Zuhri 'Netanyahu'nun ateşkes duyurusu bir İsrail oyunudur. Hamas'ı ya da Filistinli grupları bağlamaz' dedi. Hamas yöneticisi Muşir el-Mısri de ateşkes konusunda, uluslararası kuruluşların Hamas'ı aradığını ancak Mısır'ın iletişime geçmediğini kaydetti. Mısri, 'Bunun yanında her hangi bir anlaşmada İsrail'i bağlayıcı garantiler verilmeli' dedi.

Anlaşmada neler var?

Mısır'ın sunduğu ateşkes planı şu maddelerden oluşuyor: İsrail Gazze'ye yönelik bütün kara, hava ve deniz saldırılarına son verecek, sivilleri hedef almayacak, sınır kapısı açılacak.

Hamas'ın şartları ise şöyle:

İsrail, 2012'deki ateşkes şartlarına uyacak, ambargoyu hafifletecek, Yahudi yerleşimcilerin ölümü sonrasında başlatılan Batı Şeria'daki operasyonlar duracak, Gilad Şalit'e karşılık yapılan esir takası anlaşmasından sonra tutuklanan Filistinliler serbest bırakılacak.

İki halk üç devlet planı

İsrail'in son saldırılarından sonra Filistin bölgesinde iki halk ve üç devletli bir plan kurmaya çalıştığı iddia ediliyor. Haaretz yazarı Amir Oren, İsrail'in Hamas ile ilgili planlarında değişiklik yapacağını ve Gazze'de bağımsız bir devletin kurulması yönünde çalışacağını öne sürdü. Oren, Hamas lideri Halid Meşal, Gazze hükümeti Başbakanı İsmail Heniye ve Kassam Tugayları Komutanı Muhammed Deif ile yapılacak anlaşma ile Gazze'deki diğer direniş gruplarının da İsrail'e saldırılarının sona ereceğini savundu.

Gazze'de vahşi tezgah

Yaralılarını tedavi ettirmek için Mısır'ın Refah Sınır Kapısı'nın açılmasını bekleyen Gazzeliler, Kahire-İsrail işbirliğinde ortaya konan ateşkese mecbur edilmek isteniyor.

 

YENİ ŞAFAK

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler