YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Darbeci Sisi'nin Cumhurbaşkanı Yardımcısı itiraf etti
Mısır'da askeri darbeden sonra göreve getirilen Cumhurbaşkanı Adli Mansur tarafından Cumhurbaşkanlığı Dış İlişkiler Yardımcısı olarak göreve getirilen Muhammed El Baradey darbeye 'perde' olarak kullanıldığını itiraf etti.
Darbeci Sisi'nin Cumhurbaşkanı Yardımcısı itiraf etti
28 Ocak 2015 / 18:28 Güncelleme: 28 Ocak 2015 / 18:32

Mısır’da temmuz darbesinden sonra Cumhurbaşkanı Yardımcılığına getirilen ve Rabia olaylarından sonra istifa eden Muhammed El Baradey, 'perde' olarak kullanıldığını ve ordunun ayrıcalıkları elinde bulundurduğunu geç de olsa itiraf etti. 

Avusturyalı ‘Die Presse’ gazetesine konuşan Beradey, Temmuz darbesinden sonra ‘ülkeyi bir iç savaştan kurtarmak’ için cumhurbaşkanı yardımcılığını kabul ettiğini savundu.  Baradey, Mısır’da bölünmüşlüğün tavan yaptığı ve milyonlarca insanın meydanlarda bulunduğu bir dönemde durumu yatıştırmak için bir seçime gidilmesi yerine ordunun durumu istismar ederek, barışçıl yollarla çözülmesi için iyi niyetlerin olmasına rağmen Müslüman Kardeşler’in eylemine ateş açtığını ifade etti.

Şiddete başvurulduğunda istifadan başka bir seçeneği kalmadığını söyleyen Baradey, orduyu ‘ayrıcalıkları elinde bulundurmakla’, darbeden sonra ‘durumu manipüle etmekle’ ve Müslüman Kardeşlerin eylemcilerini ‘öldürmekle’ suçladı.

Sisi'ye çağrıda bulunan Baradey, ılımlılığı elde tutan İslami siyaset akımlarını kucaklaması gerektiğine işaret ederek, onları yer altına itmesi şiddeti ve radikalizmi körükleyeceğini söyledi. 

Muhammed Baradey, Mısır’da 3 Temmuz darbesinden sonra geçici Cumhurbaşkanı olarak atanan Adli Mansur tarafınfan 9 Temmuz 2013’te Cumhurbaşkanı Dış İlişkileri Yardımcısı olarak tayin edilmişti. İhvan Teşkilatı, Baradey’i darbeye şemsiye olmakla suçlamıştı. Baradey 14 Ağustos’ta Rabia ve Nahda olaylarından sonra istifa etmişti.

 

DĞNYA BÜLTENİ

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler