YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Darbeci diktatör cezaevinde
Darbeci diktatör cezaevinde
22 Nisan 2010 07:53
Arjantin'de askeri diktatörlük döneminin son lideri Reynaldo Bignone, insan hakları ihlalinden 25 yıl hapse mahkum edildi.

Arjantin'de, 34 yıl sonra darbeden yargılanan askeri diktatör Reynaldo Bignone, insan haklarını ihlalden cezaevine gönderildi.

Arjantin'de 1983 yılında sona eren askerî diktatörlük döneminin son lideri Reynaldo Bignone, insan haklarını ihlalden suçlu bulunarak 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, Bignone'nin 1976-1978 yılları arasında Campo Mayo askerî üssünün ikinci komutanlığını yaptığına, bu dönemde yapılan işkence, soygun ve meskene tecavüz ile yasa dışı tutuklama gibi 56 olayda sorumluluğu bulunduğuna karar verdi. Arjantin'de 1976-1983 yılları arasındaki askerî yönetim sırasında Campo Mayo üssü en büyük işkence merkezi olarak tanınıyordu. Bugün 82 yaşında olan Bignone, diktatörlüğün son döneminde, 1982-1983 yıllarında askerî yönetimin başında bulunuyordu. Kasım 2009'da başlayan mahkeme sürecinde Bignone ile birlikte generallerden Omar Riveros ve Fernando Verpleatsen de benzeri suçlardan yargılanıyordu. Mahkeme, Bignone'nin normal bir cezaevinde yatmasına karar verdi. Ancak eski diktatörün avukatları, sağlık sorunları nedeniyle Bignone'nin hastaneden çıkamayacağı görüşünde. Arjantin'de diktatörlere yönelik af yasası 2003 yılında iptal edilmişti. Ülkede "kirli savaş" olarak da anılan diktatörlük döneminde resmi raporlara göre 11 bini aşkın kişi öldü veya kayboldu. İnsan hakları grupları ise bu rakamın 30 bin civarında olduğunu belirtiyor.
Zaman

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler