YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Darbeci Bakanlar 400 bin dolar maaş alıyor!
Mısır Bilim Adamları Kurulu Başkanı Muhenna "Bazı bakanlar 400 bin dolar maaş alıyor" iddiasında bulundu.
Darbeci Bakanlar 400 bin dolar maaş alıyor!
23 Mayıs 2015 / 13:20 Güncelleme: 23 Mayıs 2015 / 13:22

Mısır cumhurbaşkanlığına bağlı Mısır Bilim Adamları Kurulu Başkanı ve Stratejik Planlama Uzmanı Dr. İmad Muhenna, devletin idari aygıtındaki bozukluktan dolayı bazı bakanların aylık maaşlarının 400 bin dolara ulaştığını ileri sürdü.

Özel bir televizyon kanalına konuşan Muhenna, devlet bütçesinin yüzde 26'sının memur maaşı ödemelerine tahsis edildiğini dile getirerek, "Bazı bakanlar 400 bin dolar maaş alıyor" dedi.

Mısır'da 6 milyon 500 bin memur olduğunu ifade eden Muhenna, bu rakamın Çin'de dahi olmadığını savundu

Fakirlik oranı yüzde 42

Mısır'da 1981 yılında ülke nüfusuna göre fakirlik oranı yüzde 16,5 iken, 2014 yılı itibariyle fakirlik oranının yüzde 42'ye ulaştığını söyleyen Muhenna, ülkenin kalkınması gerekirken daha da fakirleştiğine dikkati çekti. 

Aynı süre içinde ülkede okuma yazma bilmeyenlerin oranının da yüzde 21'den yüzde 42'ye yükseldiğini dile getiren Muhenna, bu süre içinde cehaletin daha da arttığını kaydetti.

Muhenna, iki gün önce Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'nin verdiği yeni bir idari yapılanma talimatı gereği, konuya ilişkin ilk çalışmaya, cumhurbaşkanlığı idari yapılanmasıyla başlanacağını söyledi.

Hazırlanan projeyle 3 yıl içerisinde devletin yönetim şeması ve performansında gerekli değişikliklerin yapılacağını söyleyen Muhenna, Sisi'ye hitaben de şu ifadeleri kullandı:

"İkinci ıslah devrimine başlamalısın. Ülkede yolsuzluk yayan tüm güç merkezlerine karşı darbe yapman gerekir, aksi takdirde halk herkese darbe yapacaktır."

 // nihat
Mesela anlaşıldı. Bizde ki 28 Şubat olaylarının aynısı. Milletin temsilcisine idam. Milletin paraları cukka cepleree. Millet de açlığa ve cehalete mahkûm. Allahım Mursi ve ekibine yardım eyle. Sisi ve ekibini kahreyle. Müslümanları galib ve muzaffer eyle...
23 Mayıs 2015 16:57
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler