YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Darbe tuzağı Tunus'a sıçradı
Darbe tuzağı Tunus'a sıçradı
27 Temmuz 2013 19:07
Mısır'ın ardından Tunus'ta da 'kopya cinayet' tuzağı!.. 6 ay içinde muhalefetin iki ismi 'aynı tabancayla' öldürüldü.

Arap Baharı ile ilk defa demokrasiye geçen iki ülke Mısır ile Tunus'ta benzer senaryolar peşpeşe sahneye konuyor.

Mısır'ın demokratik yolla seçilen ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin devrilmesine yol açan gösterileri başlatan Temerrüd ile aynı adı taşıyan Tunus'taki muhalefet hareketi de bir süredir gösteri çağrıları yapıyordu. Ancak bu çağrılar karşılık bulmayınca önceki gün laiklik yanlısı ve Arap milliyetçisi tavrıyla tanınan Halk Cephesi üyesi Muhammed el-Brahimi'nin suikastı Ennahda iktidarına karşı kriz çığırtkanlarına fırsat verdi.  El Brahimi'nin “Arap Baharı”nın fitilinin ateşlendiği ülkenin başkenti Tunus'ta güpegündüz evinin önünde uğradığı suikast, altı ay önce düzenlenen Şükrü Belayid suikastının neredeyse aynısıydı. Her iki suikastta da aynı 9 mm'lik tabanca kullanıldığı tespit edildi. 14 Selefi'nin şüpheli olduğu açıklandı.

Böylece Ekim 2011'de ülkenin ilk şeffaf seçimini diğer partilerin açık ara önünde yüzde 40 oy oranı kazanan Ennahda'nın da Mursi gibi devrilmesine yol açacak kriz senaryosu ortaya çıktı. Ülkede dün genel grev sebebiyle hayat durdu. Bir seyyar satıcının Aralık 2010'da kendini yakarak Tunus Devrimi'nin fitilini ateşlediği, el Brahimi'nin de memleketi olan Sidi Bouzid kasabasında olaylar çıktı.  Ocak 2011'de dönemin Devlet Başkanı Zeynel Abidin bin Ali'nin 24 yıllık iktidarına son veren protestoların kalbi Habib Burgiba Bulvarı'nı dolduran muhalifler akıllara Mısır'ı ve Tahrir Meydanı'nı getirdi. Ancak Ennahda lideri Raşid Gannuşi her iki suikastın amacının “özellikle Mısır, Suriye ve Libya'daki şiddetin yanındaki tek başarılı modeli öldürmek” olduğunu vurgulayarak, “Tunus'ta Mısır'daki senaryo yaşanmayacak” dedi.

 

TÜRKİYE GAZETESİ

Etiketler: , , ,
21:32
 // Büyük oyun
Turkiyede başladı başaramadılar sonra mısır istedikleri oldu mısır kana boguldu şimdi tunus da deneniyor İnsallah bu oyunlar islam alamini uyandırır...
27 Temmuz 2013 21:32
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler