YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Darbe Sidi Muhammed Şeyh Abdallahi'ye karşı yapıld
Darbe Sidi Muhammed Şeyh Abdallahi'ye karşı yapıld
06 Ağustos 2008 19:07
Darbe Sidi Muhammed Şeyh Abdallahi'ye karşı yapıld

Moritanya'da askerler devlet başkanlığı sarayını kuşattı, devlet başkanlığı korumaları Sidi Muhammed Şeyh Abdallahi'yi evinden alarak bilinmeyen bir yere götürdü.


Darbecilerin bugün devlet konseyi oluşturduğu Moritanya'da 1960'daki bağımsızlıktan bu yana 3 kez darbe oldu.
 
Moritanya'da askerlerin yönetime el koymasını takiben, başkent Nouakchott'daki uluslararası havaalanı kapatıldı.


Şeyh Sidi Muhammed Şeyh Abdallahi'ye karşı düzenlenen darbenin ardından havaalanının kapatıldığını belirten güvenlik kaynakları, polislerin de Devlet Başkanı'nın partisi Ulusal Demokrasi ve Kalkınma Paktı (PNDD) merkez binasını kapattığını açıkladı.


Parti yetkilileri de olay sırasında binada bulunan bazı yetkililer ile parti yandaşlarının binadan ayrıldığını kaydetti.


Mağrip Birliği'nin dönem başkanlığını yürüten Libya'nın lideri Albay Muammer Kaddafi, Birliğin Genel Sekreteri'ni "durumun seyrini yakından takip etmesi" için görevlendirirken, Avrupa Komisyonu darbeyi kınayan bir açıklamada bulundu.


Komisyonun kalkınmadan sorumlu üyesi Louis Michel, darbeyi kınayan açıklamasında, "Bu durum, bizim Moritanya ile işbirliği siyasetimizi tartışmaya açma riski taşıyan bir durum" diyerek, AB'nin bu ülkeye yapılan mali yardımın askıya alınabileceğini kaydetti.


Bir kınama açıklaması da Afrika Birliği'nden geldi. Birlik, yazılı açıklamada bulunarak, ülkedeki anayasal meşruiyetin yeniden tesis edilmesini istediğini bildirdi.
 
Kuzeybatı Afrika ülkesi Moritanya, batısında Atlas Okyanusu, güneybatısında Senegal, güneydoğu ve doğusunda Mali, kuzeydoğusunda Cezayir, kuzeyinde ise Batı Sahra ile çevrili Müslüman bir ülke. Ülkede çok partili demokratik bir cumhuriyet rejimi hakim.


Adı Berberi krallığı Mauretania'dan gelen, 1,030,700 kilometrekare yüzölçümüne sahip Moritanya dünyanın ilk 30 büyük ülkesinden de biri. Etnik anlaşmazlıklar 1989'da yaşanan iç çatışmalarla doruk noktaya ulaşmıştı. Etnik gerginlikler ve kölelik, halen siyasi tartışmaların merkezinde yer alıyor. Moritanya'da birçok grup ülkeyi daha çoğulcu ve çeşitliliğe önem veren bir yer haline getirme yolunda çabalarını sürdürüyor.


Resmi dili Arapça olan 3,1 milyon nüfuslu ülkede Fransızca ikinci resmi dil olarak kullanılıyor.


Fransızlar, 1800'lerin sonlarından itibaren bölgeyi, bugünkü Moritanya topraklarını kolonisi haline getirmişti. Moritanya 1920'den itibaren sekiz eyaletten oluşan Fransız Batı Afrika'sının bir eyaleti olmuştu.
 
Moritanya 1960 yılında bağımsızlığını elde etmiş ve başkent Novakşot kurulmuştu. İlk darbenin 1978'de olduğu Moritanya'da askerler yönetime son olarak 2005 yılının Ağustos ayında el koymuştu.


Bu darbeden iki yıl sonra ülkenin ilk demokratik seçimlerini Şeyh Abdallahi kazanmıştı. Hükümetin Mayıs ayından bu yana iki kez değiştiği Moritanya'da yükselen gıda fiyatları Şeyh Abdallahi'yi zor durumda bırakmıştı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler