YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Darbe karşıtı gösteriler gece boyu sürdü
Darbe karşıtı gösteriler gece boyu sürdü
16 Ağustos 2014 07:21
Mısır'da Rabiatul Adeviyye ve Nahda Meydanı'na yapılan kanlı baskının yıl dönümü nedeniyle başlayan protestolar bu gece de devam etti.

Mısır'da askeri darbenin ardından protestoların merkezi haline gelen Rabiatul Adeviyye ve Nahda Meydanı'na yapılan kanlı baskının yıl dönümü nedeniyle başlayan protestolar bu gece de devam etti.

Ordunun 3 Temmuz 2013'te yönetime el koymasının ardından darbe karşıtı gösterilerin merkezi olan Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanlarına 14 Ağustos'ta yapılan kanlı baskın, Kahire, Giza, İskenderiye, El-Kalyubiye, Dimyat, Ed-Dekahliye, Eş-Şarkıyye, El-Garbiyye, Kefer eş-Şeyh, El-Buhayra, Feyyum, Beni Süveyf, El-Minya, Port Said, Süveyş ve Kuzey Sina illerinde protesto edildi.

Darbenin mimarı ve ordunun yönetime el koymasının ardından göreve gelen cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi aleyhine slogan atan eylemciler, katliam sırasında hayatını kaybedenlerin fotoğraflarını taşıdı.

Göstericiler, darbeyle görevinden uzaklaştırılan ülkenin seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin görevine geri dönmesini talep etti.

Mısır'daki 3 Temmuz darbesinin ardından yapılan gösterilerin merkezi haline gelen Kahire'deki Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanlarına 14 Ağustos 2013'te güvenlik güçlerinin müdahalesinde binden fazla gösterici hayatını kaybetmiş, binlerce kişi yaralanmıştı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler