YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Darbe girişiminde Margaret Thatcher’in oğlu da var
Darbe girişiminde Margaret Thatcher’in oğlu da var
Darbe girişiminde Margaret Thatcher’in oğlu da var
08 Temmuz 2008 / 11:06 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Afrika ülkelerinden Ekvator Ginesi'nde 2004 yılındaki darbe girişimine karışan eski İngiliz özel kuvvetler üyesi Simon Mann, 34 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı.


Mann, Afrika'nın petrol zengini ülkelerinden Ekvator Ginesi'nin Devlet Başkanı Teodoro Obiang Nguema'yı devirmek için düzenlenen komploda yer aldığını kabul etti. Kendisini Ekvator Ginesi'nde iktidarı ele geçirmek isteyen yabancı işadamlarının 'piyonu' olarak tanıtan Mann, demir leydi olarak anılan İngiltere'nin eski Başbakanı Margaret Thatcher'ın oğlu Mark Thatcher ve Londra'da yaşayan Lübnanlı Eli Celil'in darbe girişiminin arkasındaki asıl isimler olduğunu kaydetti.


 Mark Thatcher, 2004 yılında darbe girşiminde kullanılmak üzere bir helikopter satın almakla suçlanarak tutuklanmıştı. Söz konusu paranın hava ambulansı için kullanıldığını sandığını söyleyen Thatcher, komploda yer aldığı iddialarını yalanlamış ve 450 bin dolar kefalet ödedikten sonra serbest bırakılmıştı. Simon Mann, 4 sene önce Amerikan bandrollu bir uçakta 60'ın üzerinde paralı asker ve askerî ekipmanla birlikte Zimbabve'de yakalanmış ve bu ülkeye kaçak silah sokma suçundan 7 yıl hapse mahkûm edilmişti.


Daha sonra Ekvator Ginesi'nde yapılan bazı soruşturmalar sonucu Mann ve çoğunluğu Güney Afrikalı olan paralı askerlerin Ekvator Ginesi Devlet Başkanı Nguema'yı öldürmeyi planladığı iddia edilmiş ve 2008'in başında Simon Mann, Zimbabve'den Ekvator Ginesi'ne iade edilmişti. Eski bir İspanyol sömürgesi olan Ekvator Ginesi'ni yöneten Teodoro Obiang Nguema da başkanlık koltuğuna 1979'da amcasına karşı yaptığı darbeyle oturmuştu.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler