YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Darbe girişimi ABD için de sürpriz olmuş!
ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Peter Cook, Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) Türkiye'deki darbe girişiminin kendileri için de sürpriz olduğunu söyledi.
Darbe girişimi ABD için de sürpriz olmuş!
19 Temmuz 2016 / 08:10 Güncelleme: 19 Temmuz 2016 / 10:03

Pentagon Sözcüsü Cook, günlük basın toplantısında, "Darbe girişimi, Türkiye ve başka yerlerdeki insanlar için olduğu kadar bizim için de sürpriz oldu" ifadesini kullandı. Cook, darbe girişiminin zamanı ve nasıl gerçekleştiği konusunda hiçbir bilgiye sahip olmadıklarını belirtti.

AA muhabirinin, kamuoyunda İncirlik Üssü'nün darbenin bir parçası olarak kullanılıp kullanılmadığına yönelik bazı soru işaretlerinin bulunduğunu sorması üzerine Cook, "Olayların en başında arkadaşlarımızın ilk eğilimi neydi bilmiyorum ama onların da Türk medyasında çıkan haberler üzerine ilk bilgilere ulaşmaya başladıkları açıktır." dedi.

İNCİRLİK'TEKİ GÜVENLİK SEVİYESİ

Cook, gece boyunca yaşananlara rağmen İncirlik'teki askeri güvenlik seviyesinin cuma gecesi neden değiştirilmediği ve cumartesi TSİ 07.30'da en üst seviye olan "delta"ya neden çıkarıldığı sorularına ise cevap vermedi.

Sözcü Cook, İncirlik'teki ABD askerlerinin gece boyunca İstanbul ve Ankara'da yaşanan askeri hareketlilik karşısında ne yaptıkları sorusunu da yanıtlamadı.

Üst düzey bir Pentagon yetkilisi, ABD'nin uluslararası üslerindeki güvenlik seviyelerinin günlük olarak sürekli güncellendiğini ve tehdit algılamasına göre anlık olarak artırılabildiğini anlattı. Yetkili, cumartesi saat 07.30'da güvenlik seviyesinin "hangi tehdit gerekçesiyle" en üst düzey olan "delta"ya çıkarıldığını ancak üs komutanının ve bölgedeki Amerikan istihbarat yetkililerinin bileceğini vurguladı.

CARTER, IŞIK'I HENÜZ ARAMADI

Cook, ABD Savunma Bakanı Ash Carter'ın henüz Türk mevkidaşı Fikri Işık ile konuşmadığını ancak iki ülke ordusunun yetkilileri arasındaki koordinasyon ve iletişimin devam ettiğini bildirdi.

Ülkesinde darbe girişiminde bulunulan Türk mevkidaşını Carter'ın neden henüz aramadığını soran AA muhabirine Cook, "Belirgin bir sebebi yok, sadece henüz konuşmadılar" şeklinde cevap verdi.

İncirlik Üssü'nden kalkan uçakların darbeye destek veren savaş uçaklarına yakıt ikmali yaptığı iddialarının hatırlatılması üzerine Cook, üssün bir bölümünü kendilerinin, bir bölümünü ise Türk askerlerinin kullandığını kaydederek Amerikan askerlerinin darbe girişimi hakkında herhangi bir şey duymamış olmalarının normal olduğunu söyledi.


AA

 // Rasim DUMAN
Evet, muhterem Hursit Dilaver beyefendi kardesim, masallah, gene 12'den vurmussun. Tevfik FİKRET'in o meshur "ihanet siiri"nin ilk beyiti soyle : "Ey sanli avci, damini beyhude kurmadin / Attin, yazik, ne yazik ki vurmadin /"...
19 Temmuz 2016 15:28
bende inandım
 // muammer
dünyanın başbelası abd nin haberi yokmuş biz safızya hemen inanalım öylemi geçti borun pazarı sür eşeğini niğdeye...
19 Temmuz 2016 Salı 15:19
salak avcı,attın da vuramadın, beceriksiz,sakar seni.
 // hursit dilaver
tuh ulan gene beceremedi bizim köpekler demişlerdir. sonra da tevfik fikretin, sultan abdulhamiti vuramayan ermeni köpeği talleyranda yazdığı şiir, pandispanya kiliselerinde ve buradaki dingillerin gönderdiği himmetlerle ayakta duran amerikan evangeliş kiliselerinde ilahi olarak seslendirilmekte..meraklısı internetten canlı seyretsin. himmet alan kiliseler matem halindeler.BÜTÜN NEOCONLAR KARA KARA DÜŞÜNÜYOR....
19 Temmuz 2016 Salı 15:13
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler