YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dalga boyu 1 metreye ulaştı
Sumatra'nın güneyindeki Nias adasına 1 metrelik tsunami dalgaları ulaştı
Dalga boyu 1 metreye ulaştı
11 Nisan 2012 / 15:56 Güncelleme: 11 Nisan 2012 / 16:01

Endonezya'nın Sumatra adası açıklarında meydana gelen 8,6 büyüklüğündeki depremin ardından ilk tsunami dalgaları güneydeki Nias adasına ulaştı.

Yerel saatle 15.38'deki şiddetli depremden hemen sonra Hint Okyanusu'nda kıyısı olan tüm ülkeler için tsunami alarmı verilirken, iki saat sonra meydana gelen 8,2 büyüklüğündeki sarsıntı ile uyarı tekrarlandı.

Endonezya Jeofizik Enstitüsü, Açe eyaletinin kuzey ve batı kıyılarında deniz seviyesinin 80 santimetre yükseldiğini, depremin merkez üssüne yakın bölgede suyun 10 metre çekildiğini bildirdi.

ABD tsunami uyarı merkezinden Barry Hirshorn, okyanus ötesi bir tahribat beklemediklerini, ancak depremin merkez üssüne yakın bölgelerde, özellikle Sumatra'nın kuzeyinde yıkım olabileceğini kaydetti.

Alman Jeolojik Araştırmalar Merkezi (GFZ) ise ikinci büyük sarsıntıya rağmen tsunami tehlikesinin yüksek olmadığını belirtti. Bilim adamı Rainer Kind, depremin etkisinin yatay olduğunu, bu nedenle tsunamilerin fazla yüksek olmasını beklemediklerini söyledi.(AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler