YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
DAEŞ yalanı tutmayan Putin İngiltere’den saldırıya geçti
Türkiye’ye yönelik yalanları tutmayan Putin, emrindeki Rus işadamlarını harekete geçirdi. ‘Türkiye’de Suriyeli çocuk işçi çalıştırılıyor’ iddiasını duyuran Independent’ın sahibinin Rus oligark Lebedev olması dikkat çekti.
DAEŞ yalanı tutmayan Putin İngiltere’den saldırıya geçti
02 Şubat 2016 / 07:45 Güncelleme: 02 Şubat 2016 / 07:54

İngiliz Independent Gazetesi’nin ‘Türk tekstil sektöründe Suriyeli çocuk işçiler çalıştırılıyor’ iftirası gündeme bomba gibi düştü.

Gazetenin gerçeklikten uzak bu iddiasına  Türk tekstil sektöründen büyük tepki geldi. “Gelsinler 14 bin ihracatçı firmamızı tek tek incelesinler, birşey bulamazlar” diyen sektör temsilcileri, ortaya atılan iddianın arkasında art niyet olduğunu ve Türkiye’ye bir karalama kampanyası başlatıldığını belirttiler.

RUS AJANIN GAZETESİ

“İngiltere’de faaliyet gösteren iki büyük giyim markası, Türkiye’de kendilerine üretim yapan tekstil atölyelerinde Suriyeli çocukların çalıştırıldığını kabul etti” diye yazan Independent’ın sahibinin Rusya Lideri Vladimir Putin’in yakın dostu Rus oligark Alexander Yevgenievich Lebedev olması dikkat çekti.

Haberinde karın tokluğuna ve çok zor şartlar altında çocuk işçilerin çalıştırıldığı Çin, Bangladeş ve Kamboçya ile Türkiye’yi aynı kefeye koymaya çalışan İndependent, dünyanın en büyük bağımsız işçi denetim kuruluşlarından Eurotek’in her ay düzenli olarak global çapta üretim yapan Türk tekstil firmalarını denetlediğini görmezden geldi. İngiltere’de 5 gazetesi bulunan Lebedev’in son zamanlarda sahibi olduğu medya yayın organlarında Türkiye aleyhine haber yaptığını kaydeden konuya yakın kaynaklar, Putin’in ‘Türkiye DAEŞ’ten petrol alıyor’ yalanının tutmaması üzerine çeşitli kollardan Türkiye’ye saldırıyı sürdürdüğünü belirttiler. Putin’in emrinde olan Rus oligark Lebedev’in sicili ise hiç de parlak değil. Rus istihbarat servisinde uzun yıllar çalışan ve Rusya’nın Londra’daki ticari ateşesi olarak uzun yıllar görev alan Lebedev’in buradaki asıl görevinin Rus sermayesinin İngiltere’ye transferiyle ilgili bilgi toplamak olduğu belirtiliyor. 1982-1992 yılları arasında da Rus gizli servisi KGB’de görev alan, Forbes’a göre 1.1 milyar dolar serveti bulunan Lebedev’in İngiltere’de tekstil üretimi yapması da dikkat çeken başka bir konu.

INDEPENDENT’IN PATRONU PUTİN’İN KASASI GİBİ

- Rus istihbarat servisi ajanı olarak Rusya’nın Londra elçiliğinde ticari ataşe olarak çalışan  Lebedev’in görevi Rusya’dan kaçan sermaye ile ilgili bilgiler toplamaktı.

- 1982’den 1992’ye kadar Rus gizli servisi KGB’de görev alan Lebedev, 1992 yılında ticarete atılarak, Rusya’nın küçük bir bankasını satın alıyor ve Alfa Bank olarak ismini değiştiriyor.

- Lebedev Rusya’da Novaya Gazeta ve İngiltere’de Evening Standard, The Independent, The Independent on Sunday ve the i Newspaper gazetelerinin sahibi.

- Lebedev The Independent and Independent on Sunday gazetelerini 2010 yılında borçları karşılığında 1 sterline satın aldı.

- Rus oligarkın Aeroflot’ta yüzde 11, uçak üreticisi İlyuşin’da yüzde 44 hisseleri bulunuyor. Ayrıca Alfa Bank, Gazprom ve Sberbank’ta da hisseleri var.

- Rusya, Ukrayna ve Fransa’da turizm yatırımları bulunan Lebedev’in aynı zamanda tekstil, iletişim ve elektrik üretimi alanında yatırımları var.

- Lebedev, İngiltere’deki işlerini Lebedev Foundation üzerinden yürütüyor.

TEKSTİL SEKTÖRÜNDEN SERT TEPKİ

14 bin şirketimizi tek tek gezdirmeye hazırız

İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi: Bu net bir iftiradır. Bu suçlamayı yapanların arkasında kesinlikle art niyet arıyoruz. Türkiye’de Suriyeli çocuk çalıştırılması mümkün değil. Asya ülkelerinde bu durum böyle. Karın tokluğuna çocuk işçi çalıştırılıyor. Ancak Türkiye’de çok ciddi denetimler var. Asya ülkeleriyle bizi aynı kefeye koymak ciddiye alınır bir durum değil. Türkiye’de 35 bin konfeksiyon üreticisi var. Bunların 14 bini ihracat gerçekleştiriyor. Çocuk işçi çalıştırma noktasında kim bilgi istiyorsa gelsin verelim. Biz, 14 bin  ihracatçı firmamızı tek tek gezdirmeye hazırız. Çamur at izi kalsın yöntemiyle Türkiye’ye zarar vermeyi amaçlıyorlar.

Bu da silahsız terör saldırısı

İstanbul Tekstil ve Hammadde İhracatçıları (İTHİB) Başkanı İsmail Gülle: Bırakın Suriyeli çocuk çalıştırmayı, Suriyeli işçi bile çalıştırmıyoruz. Bunlar Türkiye’nin çok gerisinde kaldı. Çok ağır suçlamalar var. Bu işin altında başka sebepler var. Küresel arenada Türkiye’yi itibarsızlaştırma çalışmaları bunlar.

‘Daeş’ten petrol alıyorlar’ iftirasını atanlar ile bu iftirayı atanlar aynı kişi veya kurumlar. Türk şirketleri düzenli olarak Eurotek tarafından kontrol ediliyor. Şayet cidden böyle bir done yakalasalar asla afetmezler emin olun. Türkiye üzerine oynanan oyunlar başka bir versiyonu, terör illa silahla yapılmaz. İşte bu da silahsız terördür. Türkiye’nin ekonomisinin hedef alındığı, ekonominin lokomotif sektörü tekstilin hedef alındığı bir saldırıdır.

DENETİMLER ÇOK SIKI, BU MÜMKÜN DEĞİL

Şahinler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Şahin: Tedarikçisi olduğumuz büyük markalar ( Zara, Next, Primark ) bu konuda çok hassas. Sadece Suriyeli değil, Türk çocukların çalıştırılmaması konusunda da standartlar var. Biz de çok titiz davranıyoruz.   Eğer bu standartlara uymuyorsa çalışmamız mümkün değil.  Dünyanın en önemli markaların tedarikçisi olan bizim gibi gruplarda böyle bir şey söz konusu olamaz.

Bu suçlamaları kabul etmiyoruz

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Şeref Fayat: Kayıt altında üretim yapan hazır giyim ihracatçılarının Suriyeli çocuk işçi çalıştırmaları söz konusu değil. Bu yöndeki suçlamaları kabul etmiyoruz. Son derece ağır yaptırımları olan bağlayıcı kontratlarla çalışıyor ve sürekli olarak denetleniyoruz. Bizler de alt üreticilerimizi denetliyoruz. Çünkü onların yapacağı bir hata global markalarla anlaşmaya imza atan bizleri bağlıyor.  Öte yandan tekstil ve hazır giyimin 900 bin civarında kayıtlı çalışanı var. Ancak TÜİK verilerine göre Türkiye ekonomisinin yüzde 40-45’i kayıt dışı. Bu oran şüphesiz sektörümüze de yansıyor. Haberlerde dile getirilen konu, sektörün kayıt dışı tarafında münferit bir olay olabilir. Ancak, bunu sektörün tamamına mal etmek, büyük haksızlık olur. 

 

STAR

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler