YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
DAEŞ, PYD-YPG kontrolündeki Tel Abyad'ı ele geçirdi
DAEŞ, PYD-YPG kontrolündeki Tel Abyad'ı ele geçirdi
27 Şubat 2016 19:15
DAEŞ, terör örgütü PKK’nın Suriye kolu PYD-YPG’nin kontrolünde bulunan Tel Abyad’ı ele geçirdi. DAEŞ’li teröristler sabah saatlerinden beri çatıştıkları YPG’lileri etkisiz hale getirip PYD’nin Tel Abyad’daki varlığına son verdi.

27 Şubat gecesi ateşkes ilan edilmesine rağmen Suriye'de silah sesleri susmadı. Esad birlikleri, Hizbullah, DAEŞ ve PYD-YPG düzenledikleri saldırılarla yanan ateşi iyice büyüttü.

ESAD BİRLİKLERİ TÜRKMENLERE SALDIRDI

Edinilen bilgiye göre, sabah erken saatlerde Esad güçleri, kısmi ve geçici ateşkes niteliğindeki çatışmaların sonlandırılması anlaşmasının gece yarısı yürürlüğe girmesinden sonra da Halep, Humus, Dera ve Lazkiye kentlerinde muhalifleri hedef almaya devam etti.

Muhaliflere göre en az 4 kişi hayatını kaybetti. Ayrıca rejim güçleri, Lazkiye'nin kuzeydoğusundaki Türkmendağı'ndaki Kelez ve Karamanlı köylerine düzenlediği yoğun saldırılara ara vermedi.

HİZBULLAH NABUDE'YE SALDIRDI

Öte yandan Hizbullah destekli rejim güçleri, anlaşmanın yürürlüğe girdiği saat 00.00'dan sonra Humus'un kuzeyindeki Telbise ilçesi, Halep'in batısındaki Anadan ilçesi, Dera'nın kuzeybatısındaki Yadude ilçesi, Şam'ın doğusundaki Guta ilçesine bağlı Merj beldesi ve Hama'nın kuzeybatısındaki Kafr Zita ve Kafr Nabude beldelerine saldırılarını sürdürdü.

IŞİD, PYD-YPG'NİN ELİNDEN TEL ABYAD'I ALDI

Gece yarısından sonra Rakka'nın kuzeyinde PYD'nin kontrolündeki Tel Abyad ilçesine sızmaya çalışan DAEŞ’li milisler ile PKK'nın Suriye'deki kolu PYD arasında şiddetli çatışmalar meydana geldi. 

IŞİD, Rakka kentinin kuzeyinde yer alan Tel Abyad ilçesinin Tel İskan bölgesi, Vatan Hastanesi'nin çevresi, ilçenin doğusundaki Nas Tel köyünün kontrolünü sağladı. Kaynaklar ayrıca IŞİD'in, PYD'nin Tel Abyad çevresindeki tüm ikmâl ve yardım yollarını kestiğini bildirdi.

IŞİD ilçedeki maliye binasına bomba yüklü araçla saldırdı. İlçenin 2 kilometre batısındaki Munbetih köyü çevresinde de iki örgüt arasında çatışmalar yaşandı. 

Yerel kaynaklara göre, çatışmaların ardından ABD öncülüğündeki koalisyona ait savaş uçakları IŞİD mevzilerini bombaladı ve bombardıman sırasında en az 10 sivil hayatını kaybetti. 

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'ne göre, koalisyon 10 hava saldırısı yaptı. Gözlemevi'ne göre çatışmalar sırasında da 45 IŞİD, 20 PYD'nin silahlı kanadı YPG mensubu öldü.

KAYMAKAM "SOKAĞA ÇIKMAYIN" UYARISINDA BULUNDU

Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinin karşısında bulunan kentteki çatışmalar yoğun bir şekilde duyulurken, Türkiye-Suriye sınırındaki güvenlik güçleri de sınır hattındaki önlemlerini artırdı.

Akçakale Kaymakamlığı da halktan sokağa çıkmamalarını istedi. Anonslarda, çatışmalarda kullanılan mühimmatın zaman zaman sekerek Türkiye tarafına isabet ettiği, bu nedenle vatandaşların can ve mal güvenlikleri için mecbur kalmadıkça sokağa çıkmamaları uyarısı yapıldı.

Rusya'nın ateşkesin yürürlüğe girmesine dakikalar kala Halep'in kuzeyindeki Kafr Hamra köyüne düzenlediği hava saldırısında 10 kişi öldü. Ancak, saat 00:00'dan sonra Rus saldırısı olmadı.

Rusya Savunma Bakanlığı, "Rus savaş uçakları Suriye'de ateşkes planı çerçevesinde 'Yeşil Bölge'de hava saldırılarını askıya aldı" açıklaması yaptı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler