YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"DAEŞ, Irak topraklarının yüzde 17'sini kontrol ediyor"
"DAEŞ, Irak topraklarının yüzde 17'sini kontrol ediyor"
19 Aralık 2015 12:56
Irak Savunma Bakanı Halid el-Ubeydi, terör örgütü DAEŞ'in Irak topraklarının yüzde 17'sini kontrol ettiğini söyledi.

Ubeydi, Bağdat'taki Bakanlık binasında yaptığı basın açıklamasında, Irak ordu birliklerinin DAEŞ kontrolündeki Enbar kent merkezi Ramadi'nin kuzeyini kontrol altına aldığını belirterek, önümüzdeki günlerde Salahaddin, Musul, Enbar ve geri kalan bölgelerin terör örgütünden kurtarılacağını savundu.

Ubeydi, DAEŞ'in Irak topraklarının yüzde 17'sini kontrol ettiğini belirterek, bu oranın eskiden yüzde 40 olduğunu hatırlattı. 

ABD savaş uçaklarının Irak askerlerini vurması

Enbar'a bağlı Felluce'nin Naimiyye bölgesinde, ABD savaş uçaklarının dün gerçekleştirmiş olduğu hava saldırısında öldürülen askerlerin durumunu incelemek için bir araştırma komisyonunun kurulduğunu dile getiren Ubeydi, "Hava saldırısı, aralarında subayların da bulunduğu 9 askerin ölmesine neden oldu" dedi. 

Musul'un kurtarılması

Musul'un DAEŞ'ten geri alınması için bir operasyon planı oluşturdukları ve bu plan dahilinde güvenlik güçlerinin donanımı için 600 milyon dolarlık askeri mühimmat satın aldıklarını söyledi. Ubeydi, operasyonda Peşmergenin büyük rol alacağını ve bu güçleri Irak ordusunun bir parçası olarak gördüklerini kaydetti.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler