YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'DAEŞ bahane, hedef sivil halk'
'DAEŞ bahane, hedef sivil halk'
10 Aralık 2015 14:47
İHH Suriye Çalışmaları Genel Koordinatörü Kavaktan "Rus savaş uçakları DAEŞ'i vurmak bahanesiyle girdiği Suriye sahasında iki aydır sivil halkı vurmaya devam ediyor" dedi.

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Suriye Çalışmaları Genel Koordinatörü Murat Kavaktan, Rus savaş uçaklarının DAEŞ'i vurma bahanesiyle girdiği Suriye'de iki aydan bu yana sivil halkı vurduğunu belirtti.

Kavaktan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Rusya'nın Suriye'ye DAEŞ'i vurmak için girdiğini ancak Bayırbucak Türkmen bölgesi, Halep, Hama, İdlib gibi Suriye'deki birçok yerleşim birimine, tırlara, fırınlara ve pazar yerlerine yönelik saldırı gerçekleştirdiğini söyledi.

Bu saldırılarda aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu çok sayıda sivilin hayatını kaybettiğini vurgulayan Kavaktan, Rus savaş uçakları DAEŞ'i vurmak bahanesiyle girdiği Suriye sahasında iki aydır sivil halkı vurmaya devam ediyor" dedi.

Kavaktan, şunları kaydetti:

"Rusya, Türkiye sınır hattında Suriye'ye giden ticari ve yardım malzemelerini, lojistik merkezlerini ve tırları hedef alıyor. Bu dönemde yapmış olduğu saldırılarda birçok tır ve bununla beraber ticari malzemeler hedef alındı. Bunun birçok olumsuz sonuçları şu anda Suriye'de görülmeye başlandı. Özellikle Türkiye üzerinden Öncüpınar ve Cilvegözü kapılarından giden ticari malzemeler ve yardım malzemeleri bu durumdan etkilendi. Suriye içerisinde de taşımacılık yapan insanlar ciddi zarar görüyor. İnsanların tırları ve içerisindeki malzemeleri vuruluyor. Bunlar sivillere ulaşması gereken malzemeler, şu anda ciddi manada engellenmeye çalışılıyor. Rusya, Suriye'nin rejimini güçlendirecek ve Suriye halkını daha çok boğacak bir strateji güdüyor."

Kavaktan, İHH öncülüğünde Suriye içerisinde oluşturulan 18 kampta yaklaşık 60 bin sığınmacının ihtiyacını gidermeye çalıştıklarına işaret etti.

Sığınmacılar için çeşitli bölgelere ekmek fırını kurduklarını anlatan Kavaktan, "Bu fırınlarda ekmek üretip insanlara dağıtıyoruz. Rusya son dönemde Sarakib'deki fırınımızı hedef aldı. Fırındaki ekmek üretimi ve o bölgeye dağıttığımız ekmeği engellemeye çalıştı ama biz her şeye rağmen yeniden fırınlar kurarak çalışmalara devam edeceğiz. Çünkü bu insanların bize ve yardımlara ihtiyacı var" dedi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler