YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çuvalcı Petraeus sahneye çıktı
Ergün Diler, IŞİD'in, çuvalcı paşa David Petraeus tarafından organize edildiğini yazdı, Petraeus açıklama gereği duydu: IŞİD'in lideri büyük bir sorun değil. IŞİD Irak dışında eylem yapacaksa operasyon yapılabilir
Çuvalcı Petraeus sahneye çıktı
22 Haziran 2014 / 14:27 Güncelleme: 22 Haziran 2014 / 14:29

Irak'taki siyasi boşluğu değerlendirerek ülkede işgal hareketi başlatan Irak-Şam İslam Devleti'nin Bağdat'a doğru ilerlemeye devam ettiği bildirildi. Türkiye'nin Musul'daki 49 Konsolosluk görevlisini de kaçıran örgütün arkasında Türk askerlerinin başına çuval geçiren ABD'li General David Petraeus'un bulunduğu iddia edildi.

Petraeus IŞİD'i koruyor

Ergün Diler'in Petraeus ve IŞİDarasındaki ilişkinin detaylarını gözler önüne serdiği yazısında IŞİD'in CIA eski Başkanı Petraeus'un kontrolünde kurulduğunu ve ABD'li Yahudi milyarder Henry Kravis tarafından finanse edildiğini yazmıştı. Bir CIA iştirakı olan KKR Küresel Enstitüsü'nün Başkanlığı'na getirilen Petraeus bu yazı sonrası bir açıklama yaparak; IŞİD'i korudu, IŞİD'e operasyon yapmayı gereksiz buldu ve operasyon yapılacaksa da Şiiler'in tarafında olunmaması gerektiğini söyledi.

İngiliz gazetesi Daily Telegraph'a konuşan Petraus, "IŞİD lideri Ebu Bekir el Bağdadi'nin, büyük bir sorun yaratacağına inanılıyorsa operasyon yapılmalı. IŞİD, Ortadoğu'nun ötesinde hedefleri varsa vurulmalı. Ancak ABD, Irak'a destek verecekse, bunun marjinal ve aşırı unsurlara karşı verilen bir destek olması lazım; mezhep savaşı çıkarabilecek bir tarafa olmaması lazım. Bu destek, ABD'yi, Şii militanların hava gücü haline getirmemeli ya da Şiiler'in Sünni Araplar üzerindeki savaşı haline dönüşmemeli" diye konuştu.

New York'ta görüşürüz

IŞİD'İN lideri Ebu Bekir Bağdadi hakkında anlatılan bir anı onun CIA ile bağlantısı olabileceği ihtimalini güçlendirdi. Bağdadi, ABD'nin işgal sırasında Irak'ta kurduğu Bucca Cezaevi'nde tutuluyordu.

Bucca, 11 Eylül saldırılarında ölen Amerikalı bir itfaiyecinin adıydı, işgal sonrası Irak'ta esir alınanların tutulduğu cezaevine ismi verildi. Bağdadi tüm El- Kaide ve terör bağlantılarına rağmen 2009 yılında ABD'liler serbest bırakıldı. Bucca Cezaevi'nden çıkarken, kampın başındaki Amerikalı komutana, "Sizinle New York'ta görüşeceğiz" dedi. Cezaevi komutanı geçtiğimiz hafta bu anısını anlatırken, "Espri yaptığını sanmıştım, çünkü hepimiz New Yorklu'yduk. Meğer New York'ta başka planları varmış" diye konuştu. Bu sözler 'Bağdadi'nin ABD'de gizli bağlantıları var' şeklinde yorumlandı.

 

TAKVİM

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler