YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cuntacı Mısır hükümetinden İsrail'e komik çağrı!
Cuntacı Mısır hükümetinden İsrail'e komik çağrı!
18 Temmuz 2014 15:00
Mısır, İsrail'in Gazze'ye saldırıları ve başlatılan kara harekatının durdurulması çağrısında bulundu.

Seçimle gelen meşru Müslüman Kardeşler hükümetini askeri darbeyle deviren, Cumhurbaşkanı Mursi de dahil bir çok yönetici ve parti mensubunu idamla yargılayan Mısır hükümeti, İsrail'in Gazze'ye saldırıları ve başlatılan kara harekatının durdurulması çağrısında bulundu.

Mısır Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Gazze'de yaşanan son gelişmelerden endişe duyulduğu ve İsrail'in bölgeye yönelik askeri operasyonlarını artırmasının kınandığı belirtilerek, taraflardan Mısır'ın öncülük ettiği Gazze ve İsrail arasındaki ateşkes girişiminin kabul edilmesi istendi.

Açıklamada, "Tarafları, saldırıların son bulması ve akan kanın durması için tek yol olan, Filistin halkının korunacağı bu ateşkes girişimi, derhal ve ön şartsız kabul etmeye çağırıyoruz. Durumu sadece tırmandıran kara harekatı ve bombardımana son verilerek, sağduyuyla hareket edilmeli" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, uluslararası kanunlara ve savaş esnasında sivillerin korunmasına ilişkin Cenevre anlaşmasına aykırı orantısız güç kullanımı ve toplu cezalandırılma yöntemlerinden kaçınılması ve sivillerin korunmasındaki hukuki sorumluluğun İsrail'e ait olduğu kaydedildi.

Sisi kendini temize çıkarmaya mı çalışıyor? 

Mısır’dan yapılan bu açıklama, cuntacı Sisi ve darbeyle iş başına gelen ekibinin kendisini ‘cici’ gösterme ve adını temize çıkarmaya çalışma çabası olarak yorumlandı.

Refah sınır kapısını kapatmıştı

Gazze’nin dünyaya açılan tek kapısı Refah sınır kapısının Mursi döneminde ara ara açılmasına rağmen, cuntacı Sisi’nin darbesinden sonra bu kapının kapandığı ve İsrail’in Gazze’deki katliamlarına rağmen açılmadığı görülmüştü.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler