YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhuriyetçiler sözünü tuttu
Cumhuriyetçiler sözünü tuttu
20 Ocak 2011 08:02
Cumhuriyetçiler, Amerikan Başkanı Obama'nın en önemli icraatlarında olan Sağlıık Reformu Yasası'nın iptal edilmesini öngören tasarıyı onayladı.

ABD Temsilciler Meclisi, ABD Başkanı Barack Obama'nın en önemli icraatları arasında yer alan Sağlık Reformu Yasası'nın iptal edilmesini öngören tasarıyı onayladı.

Tasarı, Mecliste yapılan oylamada, 189'a karşı 245 oyla kabul edildi. Oylamada Cumhuriyetçi milletvekillerinin tümü tasarı lehinde oy kullandı, Cumhuriyetçilere, Demokratlardan da üç milletvekili katıldı.

Sağlık Reformu Yasası'nın iptal edilmesinin Meclis gündemine alınması, ülkede önceki ay düzenlenen ara seçimlerde Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu ele geçiren Cumhuriyetçilerin seçim kampanyası sırasındaki en öncelikli vaatlerinden biriydi.

Cumhuriyetçilerin önde gelen milletvekillerinden Mike Pence, bugünkü oylamayla daha önceden vermiş oldukları bir sözü yerine getirdiklerini söyledi.

Obama'nın en önemli iç politika önceliklerinin başında gelen sağlık reformu yasası geçen yıl, özellikle Cumhuriyetçilerin yoğun muhalefetine rağmen, büyük tartışmaların ardından Kongre'nin her iki kanadında da Demokratların çoğunlukta olduğu dönemde kabul edilmiş ve Obama tarafından imzalanmasıyla yürürlüğe girmişti.

Ancak tasarının bugün Temsilciler Meclisi'nde kabul edilmesi, Sağlık Reformu Yasası'nın iptal edildiği anlamına gelmiyor, daha ziyade ''sembolik bir adım'' olarak değerlendiriliyor. Reformun iptal edilebilmesi için, tasarının Senato tarafından da kabul edilmesi ve ardından Obama tarafından imzalanması gerekiyor, ancak Demokratların hala çoğunlukta olduğu Senato'da tasarının gündeme alınmasına pek ihtimal verilmiyor. Senato Çoğunluk Lideri Demokrat Harry Reid, tasarıyı Senato'nun gündemine getirmeyeceğini daha önce açıklamıştı. Tasarının bir şekilde Senato'da gündeme alınıp orada da kabul edilmesi halinde bile, bu sefer de Başkan Obama'nın vetosuna uğrayacağına kesin gözüyle bakılıyor.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler