YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhurbaşkanlığı binası ateşe verildi
Cumhurbaşkanlığı binası ateşe verildi
07 Şubat 2014 22:28
Bosna Hersek’te kamu çalışanları tarafından ülkenin çeşitli kentlerinde başlatılan olaylı protestolar Saraybosna’da ciddi seviyelere ulaştı.

Başkentte Cumhurbaşkanlığı binasına giren protestocular, binanın ilk katını ateşe verdi. Geçtiğimiz günlerde ülkenin kuzeydoğusundaki Tuzla şehrinde, sosyal durumlarından şikayetçi olan kamu çalışanlarının başlattığı protesto gösterileri, Bosna Hersek’in bir çok şehrine sıçradı. Başkent Saraybosna’da polis ile çatışan göstericiler, Cumhurbaşkanlığı binasını ateşe verdi. Protestocuları dağıtmaya çalışan polisin ateşe verilen kamu binalarından protestocuları uzaklaştırmayı çalıştı.

Polis, Cumhurbaşkanlığı binasını güvenlik çemberine almasına rağmen, protestocuları dağıtmakta yetersiz kaldı. Polis barikatını aşan protestocular, Cumhurbaşkanlığı binasına girerek binanın giriş katını ateşe verdi. Binada yangın çıkması üzerine, güvenlik güçleri kalabalığa müdahale etti. Cumhurbaşkanlığı binasının yer aldığı çevredeki ara sokaklara kaçan eylemciler polis araçlarını da ateşe verdi.

Olaylı protestolar, Kluç, Tuzla, Bugoyno, Banya Luka, Bosanska Krupa, Bihaç, Mostar ve diğer şehirlerde düzenleniyor. Bu şehirlerde de kamu binalarının ateşe verildiği öğrenildi.

 

İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler