YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman’dan birlik çağrısı
Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman’dan birlik çağrısı
Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman’dan birlik çağrısı
27 Mayıs 2008 / 10:01 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Berri ABD’ye kızdı


Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri, yeni cumhurbaşkanının seçilmesinden sonra, ABD’ye ‘burası sizin bölgedeki oyun sahanız’ değil mesajı gönderdi. Nebih Berri, 18 aydır ülkenin içinde bulunduğu siyasi krizin çözümü için Arap Birliği’nin girişimiyle Katar’ın başkenti Doha’da yapılan konferanstan sonra General Mişel Süleyman’ın bu makama seçilmesinin ardından yaptığı açıklamada, ABD’ye çatarak, “Lübnan, ABD’nin bölgedeki oyun sahası değil” ifadesini kullandı. Berri, krizin son ermesi için aralarında Rusya, Fransa, İtalya, İspanya’nın bulunduğu farklı ülkelerle Arap Birliği ülkelerine çabalarından dolayı teşekkür ederken, sıra ABD’ye gelince, “Yine de ABD’ye teşekkür ediyorum çünkü Lübnan’ın yeni bir Ortadoğu planlarında uygun yer almadığına ikna oldular. Lübnan yeni bir Ortadoğu’nun doğum sancıları ya da doğumu için seçilmiş bir yer değil” dedi. Berri, 2006 yazında Hizbullah ile İsrail arasındaki savaş sürerken ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın, “Lübnan’ın acıları, yeni bir Ortadoğu’nun doğum sancılarının bir parçasıdır” şeklindeki açıklamasına da atıfta bulunmuş oldu.


Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman’dan birlik çağrısı


Lübnan’da önceki gün Kasım’dan bu yana süren siyasi krizin son bulmasıyla ülkenin 11. Cumhurbaşkanı seçilen Mişel Süleyman mecliste yaptığı ve sık sık alkışlarla kesilen konuşmasında ‘yeni bir başlangıç’ yaptıklarını söyleyerek, ‘birlik olalım’ çağrısında bulundu. Lübnan ve Suriye arasında, “İki ülkenin yararına olacak diplomatik ilişkiler, her ülkenin sınırlarına ve egemenliğine karşılıklı saygı çerçevesinde kardeşçe ilişkiler” istediklerini söyleyen Süleyman eski Başbakan Refik Hariri suikastıyla ilgili uluslararası mahkemeyi desteklediğini de belirtti.


Konuşmasında Hizbullah’ın İsrail’e karşı mücadelesinden övgüyle söz eden Süleyman, ancak hükümet ile ortak bir savunma stratejisi ve bunun başarılabilmesi için de ‘sessiz bir diyalog’ olması gerektiğini kaydetti.


Lübnan’ı iç savaşın ucuna getiren cumhurbaşkanlığı seçimi krizinin ardından bugün yapılan meclis oylamasında Süleyman, 227 milletvekilinden 118’inin oyuyla cumhurbaşkanı seçilmiş ve seçimin ardından yemin ederek bu görevi üstlenmişti.


Liderler kutladı


Öte yandan Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile Suriye ve İran Cumhurbaşkanları, Lübnan’da cumhurbaşkanı seçilen Mişel Süleyman’ı kutladılar.


İngiltere Dışişleri Bakanlığı, parlamentonun General Mişel Süleyman’ı yeni cumhurbaşkanı olarak seçmesinin ‘önemli bir ilerleme’ olduğunu açıkladı. ABD Başkanı George Bush da, Lübnan’da cumhurbaşkanının seçilmesinden memnuniyet duyduğunu açıklamıştı.


İran hükümeti ise, Michel Süleyman’ın seçilmesini Lübnan için büyük bir zafer olarak niteledi. Suriye Devlet televizyonu, 18 aydır siyasi krizin yaşandığı Lübnan’da General Mişel Süleyman’ın cumhurbaşkanı seçilmesini ‘tarihi seçim’ olarak duyurdu ve seçimin, ‘İsrail’in Lübnan’ın güneyinden atıldığı (2000) Lübnan direnişinin zaferinin sekizinci yılında’ yapıldığına vurgu yaptı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler