YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhurbaşkanı Mahkamov vefat etti
Cumhurbaşkanı Mahkamov vefat etti
09 Haziran 2016 02:08
Tacikistan'ın ilk cumhurbaşkanı Mahkamov vefat etti

Uzun süredir devam eden sağlık sorunları nedeniyle yaşamını yitiren Tacikistan'ın ilk cumhurbaşkanı sıfatına sahip Mahkamov, yarın başkent Duşanbe'de toprağa verilecek

Tacikistan'ın ilk Cumhurbaşkanı Kahhar Mahkamov, uzun süredir devam eden sağlık sorunları nedeniyle 84 yaşında vefat etti.

Tacikistan'ın bağımsızlığını ilan etmesinden hemen önce 14 Temmuz 1990'da cumhurbaşkanlığı makamına gelen Kahhar Mahkamov, başkent Duşanbe'de yapılan protestoların ardından 31 Ağustos 1991'de görevinden istifa etti.

Cumhurbaşkanlığından istifasının ardından politikadan uzak duran Mahkamov, 1999'da, yasa gereği eski cumhurbaşkanı sıfatıyla ömür boyu Tacikistan Parlamentosunun üst kurulu olan senato üyesi seçilerek görev yaptı.

ÇALIŞMA HAYATINA KÖMÜR OCAKLARINDA BAŞLADI

Rusya'daki St.Petersburg Madencilik Enstitüsü'nden mezun olan ve kömür ocaklarında çalışma hayatına başlayan Mahkamov, 1982-1985 arasında Tacikistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu Başkanlığı, 1985-1991 arasında da Tacikistan Komünist Partisi liderliği ve 1990'da ise Tacikistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Yüksek Konseyi Başkanı olarak görev yaptı.

Kahhar Mahkamov, yarın başkent Duşanbe'de "Sarı Asya" mezarlığında düzenlenecek törenin ardından toprağa verilecek.

Öte yandan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman, Kahhar Mahkamov'un ölümü dolayısıyla taziye mesajı göndererek, ailesi ve yakınlarına başsağlığı diledi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler