YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan bir ilk daha
Güney Amerika gezisine çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı koruma tedbirleri kapsamında zırhlı makam aracı askeri kargo uçağıyla götürüldü.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan bir ilk daha
02 Şubat 2016 / 08:36 Güncelleme: 02 Şubat 2016 / 08:38

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yurtdışında dünyanın önemli liderleri gibi korunuyor. ABD Başkanı Barack Obama ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yurtdışı gezilerine makam aracını götürme uygulaması Erdoğan için de başlatıldı. Yeni uygulama Erdoğan'ın güvenliğine yönelik yeni ve önemli değişikliklere gidildiğinin göstergesi oldu.

Erdoğan'ın üç ülkeyi kapsayan 5 günlük Güney Amerika gezisinde kullanılan makam aracı askeri kargo uçağıyla Şili'ye getirildi. Kayseri Hava Üssü'nde görevli askerler Senegal ve Brezilya'da mola vererek 3 gün süren yolculuk sonunda Şili'nin başkenti Santiago'ya ulaştı. Erdoğan ve heyetini taşıyan özel uçak TUR ise Senegal'de mola vererek yaklaşık 19 saatte Şili'ye ulaşmıştı.

Şili Büyükelçisi Naciye Gökçen Kaya, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a brifing verdi. Erdoğan, Türkiye'den götürülen zırhlı makam aracını kullandı.

1454393284592.jpg

ZİKA TEDBİRLERİ

Erdoğan'ın makam aracının Türkiye'den götürülmesi yönteminin bundan sonra da bazı dış gezilerde uygulanacağı belirtiliyor.

Brezilya'da başlayan ve Güney Amerika'da görülen 'zika' salgınına yönelik de Erdoğan'ın uçağında özel tedbirler alındığını öğreniyorum. Heyet sivrisineklere karşı uyarılmış ve tedbir olarak da sivrisinek kovucu sıvılar dağıtılmış.

ŞİLİ'DE KADIN BÜYÜKELÇİ

Güney Amerika'da birçok ülkede Türk büyükelçiliği var. Şili'deki büyükelçimiz Naciye Gökçen Kaya. 1986'da Dışişleri Bakanlığı'nda göreve başlayan Kaya, Cenevre gibi Avrupa şehirlerinde değişik görevlerde bulunduktan sonra Pakistan'ın başkenti İslamabad Büyükelçiliği'nde üçüncü ve ikinci katiplik görevlerinde bulundu. Şili'ye 2013'te büyükelçi olarak atandı.

Santiago Büyükelçisi Kaya, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ülkeyle ilgili kapsamlı bir brifing verdi.

ÜÇ ÜLKE DE BAŞKANLIK SİSTEMİ

Erdoğan, Başbakanlığı döneminde Şili'ye gelmiş, ancak Mavi Marmara gelişmesi nedeniyle resmi temaslarına başlamadan hemen geri dönmüştü. Erdoğan, Latin Amerika turunda şimdiye kadar Cumhurbaşkanı düzeyinde hiç ziyaret edilmemiş Peru ve Ekvador'a da gidecek. Erdoğan'ın gittiği üç Latin Amerika ülkesinin ortak bir özelliği de dikkati çekiyor. Üçü de farklı biçimlerle de olsa başkanlık sistemi ile yönetiliyor. Başkanlık sistemi tartışmaları Türkiye'de önümüzdeki günlerin en önemli Gündem maddesi olacak.

MİLLİYET

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler