YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Somali Cumhurbaşkanı ortak açıklama yaptı
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Somali Cumhurbaşkanı ortak açıklama yaptı
23 Şubat 2016 16:50
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmut 'Somali Yüksek Düzeyli Ortaklar Forumu'nda konuştu. Konuşmada iki ülke arasındaki işbirliklerine değinildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud ve BM Genel Sekreter Vekili Jan Eliasson ile ortak basın toplantısı düzenledi.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları;

Bölgesel başkanlar, seçim sistemi konusunda gerçekten takdire şayan bir çaba gösterdiler. Sorunların barışçıl olarak çözüme kavuşturulması konusunda çok değerli bir adım attılar. 

Türkiye Somali'nin yeniden inşasına destek vermektedir. Somali ülkemizin Avrupa ilişkilerinin simgesi olmuştur. İnşallah Somali bir barış ve istikrar ülkesi olana kadar desteğimizi devem ettireceğiz. En büyük büyükelçiliğimizi Mogadişu'ya açmıştık. Yatırımlar konusunda artık daha cesur adımların atılması gerekiyor. Türkiye olarak biz 5 yıl içerisinde ayni ve nakti destek 370 milyon dolardır. Ayrıca özel sektör yatırımları da 100 milyon dolar civarındadır. 

Şuana kadar İstanbul Büyükşehir Belediyemizin Somaliye yaptığı ciddi yatırım var. 30 tane otobüs sıfırlanarak Mogadişu Belediyesine en kısa zamanda ulaştırılacak. Böylece bir toplu taşım süreci de Mogadişu'da başlamış olacak. 

Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmut:

Bugün çok faydalı bir görüşme gerçekleştirdik. Bugün Somali'deki en önemli kişiler burada. Türkiye Somali'nin yeniden yapılandırmak için verdiği destek gelecek için çok önemlidir. 

Somali halkı yapılanlar için minnettardır. İki önemli alan üzerinde duruyoruz. Şu an Somali'de gerçekleşecek seçimler, devletin tesisi için çok önemli. 

47 yıldır ilk defa Somalili vatandaşlar şeffaf bir biçimde olacak. Somali için yeni düzen toplantısı da bugün gerçekleşti. Kısa sürede çok büyük başarılar elde ettik. Somali hak ettiği yeri alır. Somali'nin diğer bir sorunu güvenlikti. Büyük kısmı halledildi ama çok daha fazla çalışmalıyız. 

 

 

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler