YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tepki gösterince 'diktatör' diyorlar
Uganda'da çeşitli temaslarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Dünya 5'ten büyüktür' mesajı verdi. Erdoğan, haksızlıklar karşısında vermiş olduğu tepkinin 'diktatörlük' olarak anıldığına dikkati çekerek, "Biz bunları söylemeye devam edeceğiz" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tepki gösterince 'diktatör' diyorlar
01 Haziran 2016 / 18:10 Güncelleme: 01 Haziran 2016 / 18:36

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Uganda'daki fahri doktora töreninde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasından öne çıkan başlıklar şöyle:

"Afrika'da sömürgeci zihniyete izin vermeyiz. Türkiye, tarihi bağları ile Afrika ülkesidir.
Mehmet Emin Paşa, Uganda'da 10 yılını geçirmiş ve 1892 yılında şehit edilmişti. Burada önemli tıbbi çalışmalar yapmıştı. Emin Paşa'nın esir ticaretine karşı savaşı bu sonucu doğurdu. Emin Paşa bize temiz bir miras bıraktı.

Uganda'dan büyük bir alan istedim. O alana Büyükelçilik binamızı yapalım. Uganda da aynı şekilde Türkiye'de Büyükelçilik binası yapsın. Afrika haklarının huzuru için burası bir fırsatlar kıtası. Afrika'da 12 büyükelçilik vardı, şu anda 39 tane var. Hedefimiz 54 de 54.

THY, Afrika'daki 32 ülkede 48 noktaya sefer yapıyor. Afrika'dan 4 bin 500 öğrenci, Türkiye'de öğrenim görüyor. Uluslararası platformlarda Afrika'nın sesi olmaya özen gösteriyoruz. Bu bizim temel önceliğimiz.

Varil bombalarından kaçanlara 'neden geldin?' diyemezdik. Biz tel örgü çekmedik. Ege'de 100 bini aşkın mülteciyi boğulmaktan kurtardık. Milli gelire oranla dünyada en fazla yardım yapan ülkeyiz. Dünya 5'ten büyüktür. Uganda'dan bunu haykırmamız lazım. Dünya, 5 daimi ülkenin iki dudağının arasında mahkum edilemez.

Uganda'dan haykırıyorum; Bu nasıl adalet? Böyle hukuk olabilir mi. Bunları söylüyoruz diye adımız diktatör oluyor. Biz bunları söylemeye devam edeceğiz.

Safı Belli
 // Vatansever
İmanda samimi, vatanını ve milletini seven, korkmadan Hakkın yanında yer alan birini ancak hain, sinsi, zalim fasık sevmez....
01 Haziran 2016 19:50
keske diktatör olsa
 // ismail kus
eger diktatörlük böyle oluyorsa , keske bütün devlet baskanlari
cumhurbaskanimiz gibi diktatör olsa , bütün dünya gülistan olurdu....
01 Haziran 2016 Çarşamba 19:24
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler