YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hamdolsun yılmadık
Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan, Somali Cumhurbaşkanı ile düzenlediği basın toplantısında da "Dostlarınızı artırın" tavsiyesinde bulundu
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hamdolsun yılmadık
03 Haziran 2016 / 16:30 Güncelleme: 03 Haziran 2016 / 19:20

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan mevkidaşı Hasan Şeyh Mahmud ile birlikte basın açıklaması düzenledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Somali'de açıklama yaptı. Erdoğan, "İkili ilişkilerimizi ve Somali'yi daha ileriye taşıyacak projeleri ele aldık. Az önce imzalanan 9 anlaşmayla ikili ilişkilerimizi de güçlendirdik. Eğitim, sağlık, ulaştırma gibi alanlarla işbirliğimiz devam edecektir. İnşallah bunları bir bir devam ettireceğiz. Önümüzdeki aylarda biliyorum ki Somali'de seçimler var. Bir insanın yatabileceği en huzurlu yer barış yatağıdır. Somali'deki seçimler güçlenmek için dönüm noktasıdır" dedi..

Erdoğan'ın konuşmasından bazı başlıklar ise şöyle;

İBB'nin Mogadişu'da asfalt yapımı ve ayrıca Mogadişu'ya otobüs verilmesine yönelik çalışmaları sürüyor. Birileri Afrika'ya açılım politikamızı başlattığımızda, Somali'ye yardım eli uzattığımızda bunun geçici bir heves olduğunu iddia etmişti.

Bizim kısa sürede kendileri gibi burayı terk edeceğimizi ümit etmişlerdi. Hamd olsun, biz yılmadık. Somali hükümet bütçesine desteğimizi sürdüreceğiz. Buradaki çalışmalarımızı bu anlayışla devam ettiriyoruz.

İKİLİ İLİŞKİLERİMİZİ DAHA DA GÜÇLENDİRDİK

İkili ilişkilerimizi ve Somali'yi daha ileriye taşıyacak projeleri ele aldık. Az önce imzalanan 9 anlaşmayla ikili ilişkilerimizi de güçlendirdik. Eğitim, sağlık, ulaştırma gibi alanlarla işbirliğimiz devam edecektir.

İnşallah bunları bir bir devam ettireceğiz. Önümüzdeki aylarda biliyorum ki Somali'de seçimler var. Bir insanın yatabileceği en huzurlu yer barış yatağıdır. Somali'deki seçimler güçlenmek için dönüm noktasıdır.

SOMALİ BU KRİTİK SÜRECİ DE ATLATACAKTIR

Bugüne kadar birçok zorluğu aşan Somalili kardeşlerimizin bu kritik süreci de atlatacaktır. Bir ve beraber olarak, dostlarımızın sayısını artırarak yola devam etmeliyiz. Terörün kanlı yüzünü 3 gün önce gördük ve ne yazık ki onlarca Somalili burada öldü. Somali yönetimine ve Somalililere baş sağlığı diliyorum.

Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud'un açıklamalarından satır başları:

Öncelikle Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür ediyorum. Kardeşim, Sayın Cumhurbaşkanı, siz Somali'ye 2011 yılında geldiğinizde insanların hayatları çok zor durumdaydı, ikinci defa geldiğinizde biraz daha iyiydi ama hala ihtiyaçları vardı. Üçüncü sefer geldiğinizde yardımlarla daha iyi seviyeye geldik.

Somali'nin gelişimiyle ilgili gerçekten Türkiye halkı büyük bir adım attı, büyük yardımcı oldular bu konuda. Her zaman bizim yanımızda olduğunuzu ve kararlı olduğunuzu gösteriyor. 

Sayın Cumhurbaşkanı bugün açılışta olmanız, bizimle beraber olacağınızı gösteriyor. Biz sadece yatırımcı olarak bulunuyoruz. Bize yardımcı olmak ve yol göstermek için geldiğinizi biliyoruz. Yakında seçime gideceğiz, inşallah seçimden sonra yatırımcıları çağırıyoruz. 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler