YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cuma namazı kılma talebine ret
Cuma namazı kılma talebine ret
06 Eylül 2014 15:05
Ermenistan'da cuma namazı kılmak için yapılan başvuru Ermenistan yönetimi tarafından reddedildi.

Iğdır'da faaliyet gösteren bazı dernek ve sivil toplum kuruluşunun Ermenistan'ın başkenti Erivan'da cuma namazı kılmak için yaptığı başvuru Ermenistan yönetimi tarafından reddedildi.

Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) Genel Başkanı Göksel Gülbey, düzenlediği basın toplantısında Ermenistan yönetiminden bekledikleri hoşgörüyü göremediklerini söyledi.

Erivan'daki tarihi Gök Cami'nin Müslümanlar için manevi öneminin bulunduğuna işaret eden Gülbey, "Ermeni vatandaşlar, ülkemizdeki ibadethanelerinde istedikleri zaman ibadet yapabiliyor. Hükümetimiz buna her zaman hoşgörü göstermiştir ancak aynı duyarlılığı Ermenistan yönetiminden alamadık maalesef" dedi.

Gülbey, şöyle devam etti:

"Kendi topraklarından göçe zorlanan Müslümanların torunları olarak masumane bir gezi ve ibadet talebinde bulunduk ancak Ermenistan devleti buna izin vermedi. Önümüzdeki aylarda bu talebimizi yeniden dile getirip başvurumuzu yenileyeceğiz. Atalarımızın zorla göç ettiği o topraklara gidene kadar hiç bir güç bizleri bu yoldan döndüremeyecek. İnşallah o camide cuma namazını kılacağız."

Iğdır'da faaliyet gösteren çok sayıda dernek ve sivil toplum kuruluşu, Erivan'daki Gök Cami'de cuma namazı kılabilmek için Ermenistan'ın Tahran ve Tiflis'teki büyükelçiliklerine vize başvurusunda bulunmuştu.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler