YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cubeyr: Suriye'de ciddiyet görmezsek B planını devreye sokarız!
Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr, Suriye'de çatışmaların sonlandırılması anlaşmasının uygulanması yönünde ciddiyet görmedikleri takdirde B planını uygulamaya koyacaklarını söyledi.
Cubeyr: Suriye'de ciddiyet görmezsek B planını devreye sokarız!
29 Şubat 2016 / 07:29 Güncelleme: 29 Şubat 2016 / 07:34

Başkent Riyad'daki Dışişleri Bakanlığı binasında Danimarkalı mevkidaşı Kristian Jensen ile düzenlediği basın toplantısında Suriye ve Rusya'yı anlaşmayı ihlal etmekle suçlayan Cubeyr, şunları kaydetti:

B PLANIMIZ VAR

"Hem Rusya hem de rejim uçakları anlaşmayı ihlal ediyor. Bu konuda Suriye Destek Grubu ülkeleriyle istişare halindeyiz. Anlaşmaya uyulması rejimin, krizin siyasi yollarla çözülmesi konusundaki ciddiyetini göstermesi bakımından önem arz ediyor. Rejim ve destekçilerinin anlaşmaya uymaması durumunda ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin de dediği gibi bir B planımız var ve bunun üzerinde yoğunlaşacağız."

Suudi Arabistan'ın Suriye'ye karadan tek taraflı müdahalede bulunma niyeti olmadığını söyleyen Cubeyr, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun terör örgütü DAEŞ'e karşı mücadele için kara kuvvetleri gönderilmesine karar vermesi durumunda buna katılmaya hazır olduklarını belirtti.

Rusya'nın operasyonlarının Suriye'de DAEŞ ve Nusra Cephesi'ni mi yoksa ılımlı muhalifleri mi hedef aldığı konusunda farklı tutumlar olduğunu savunan Cubeyr, "Bu konuda bir anlaşmazlık söz konusu. Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura Rusya ve Esed rejimiyle ılımlı muhaliflere yönelik askeri operasyonların durdurulması ve DAEŞ ile Nusra Cephesi üzerinde yoğunlaşılması konusunda anlaşmaya çalışıyor" diye konuştu.

Uluslararası Suriye Destek Grubu eş başkanları ABD ve Rusya, hafta başında, çatışmaların durdurulmasının 27 Şubat gece yarısından itibaren başlaması konusunda anlaştıklarını duyurmuştu.

Suriye muhalefetinin geniş tabanlı oluşumu Müzakere Yüksek Komitesi (MYK), Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) dahil 97 silahlı muhalif grubun, kısmi ateşkes anlaşmasına iki hafta süreyle uyacağını bildirmişti.

 

AA

İslam ordusu?!
 // Hakan
Suriye halkı ve direnişi Nusra sayesinde hala zalime karşı dik durabilmektedir. Şu Batının saçma ılımlı-soğuk-sıcak muhabbetine ortak olduysanız onların projesine çoktan alet oldunuz demektir. Onlar için Tevhid bayrağı için çalışan herkes teröristtir. "Pasif ,demokrat,laik olduğun sürece birlik olamazsınız ve projelerimi rahat yürütebilirim" bunun ardındaki mana budur. Hem Batı'yı suçla hem her dediğini savun akıllı ol insan! (Nacizane uyarıdır)...
29 Şubat 2016 Pazartesi 12:52
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler