YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CSU göçmenlerin evde de Almanca konuşmasını istedi
CSU göçmenlerin evde de Almanca konuşmasını istedi
06 Aralık 2014 16:48
Koalisyon hükümetinin küçük ortağı Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) Partisinin gelecek hafta yapılacak kongresinde göçmenlerin evde de Almanca konuşması teklif edilecek.

 

Alman "Der Spiegel" dergisinin Bavyera televizyonuna (BR) dayandırdığı habere göre, CSU'nun kongredeki "ana teklifler taslağında", Almanya'da "kim sürekli burada yaşamak istiyorsa resmi kurumlarda ve aile içinde Almanca konuşmaya tabi tutulmalı" şeklinde bir ifade kullanıldı.

Bir toplumun kendi aralarında ancak aynı dili konuşarak anlaşabileceği belirtilen taslakta, bundan dolayı her göçmenin Almanca öğrenmesi gerektiği kaydedildi. 

Almanya'da Almanca bilmeden hayatlarını idame ettiren göçmenlere "hayatları boyunca dil öğrenme desteğinin" sağlanacağı ifade edilirken, göçmenlerden evde de Almanca konuşmaları istendi.

CSU'nun bu teklifini "absürt" olarak değerlendiren Sosyal Demokrat Parti (SPD) Bavyera Eyaleti Genel Sekreteri Natascha Kohnen, "CSU'nun her şeyi kontrol edecek bir 'dil polisi' eksikti. Böylece saçmalık tamamlanmış oldurdu" dedi.

Alman Yeşiller Partisinin İç Politika Sözcüsü Volker Beck'de teklifi "saçmalık" olarak nitelendirerek, "CSU'nun talebi, abartılı, saldırgan, ve saygısızca" diye konuştu.

Almanya'nın Bavyera Eyaleti merkezli faaliyet gösteren CSU göçmen karşıtlığı ile biliyor. Alman Şansölyesi Angela Merkel'in Hristiyan Demokrat Partisi (CDU) ile koalisyon ortağı olan CSU'nun genel başkanlığını Bavyera Eyaleti Başbakanı Horst Seehofer yapıyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler