YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çözüm Kudüs ve Ramallah'tan geçiyor
ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, ''Filistin halkının arzularını yerine getirecek iki devletli çözüme açılan yolun, New York'tan değil, Kudüs ve Ramallah'tan geçtiğini'' söyledi.
Çözüm Kudüs ve Ramallah'tan geçiyor
29 Kasım 2012 / 10:16 Güncelleme: 29 Kasım 2012 / 10:17

Clinton, ABD Dışişleri Bakanlığı'nda Afrika Birliği Başkanı Nkosazana Dlamini-Zuma ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, bugün BM Genel Kurulu'nda oylanması beklenen, Filistin'in BM'de ''üye olmayan gözlemci devlet'' statüsü başvurusuyla ilgili bir soruyu da yanıtladı.

''Birçok kez dile getirdiğim gibi, Filistin halkının arzularını yerine getirecek iki devletli çözüme açılan yol, New York'tan değil, Kudüs ve Ramallah'tan geçiyor'' diyen Clinton, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile geçen haftaki görüşmesini hatırlatarak, ''Filistin yönetimine, Filistinlilerin, iki devletli çözüme ulaşmaya yönelik müzakereler çerçevesinin dışına çıkarak, BM'de yeni statü için çabalarına karşı çıktığımızı çok net biçimde aktardık, çünkü BM'de ne olursa olsun, bu hükümetin, bu Başkan'ın ve elbette benim kuvvetle desteklediğim neticeyi ortaya çıkarmayacak'' diye konuştu.

Clinton, kalıcı bir çözüme ulaşmanın tek yolunun doğrudan müzakerelere başlamak olduğunu ve buna olanak sağlayacak atmosferin oluşturulması gerektiğini vurgulayarak, ''İki tarafa da çözüme odaklı anlamlı müzakerelere geri dönülmesini zorlaştıracak adımlardan kaçınmaları çağrısında bulunduk'' dedi. aa
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler