YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çok sayıda protestocu meclis önünde toplandı
Çok sayıda protestocu meclis önünde toplandı
08 Nisan 2009 17:57
Moldova muhalefet partileri, Seçimlerin yenilenmesini istedi

 Moldova muhalefet partileri, Komünist Partisi’nin kazandığı seçimlerin yenilenmesini istedi. Romanya’nın Realitatea televizyonu, gösteride 6 polisle 20 protestocunun yaralandığını duyurdu.


Pazar günü yapılan seçimlerde meclise giren üç muhalefet partisinden biri olan Moldovamız partisinden Serafim Urecheanu, meclis binası yakınında düzenlenen mitingde, "Yeni bir seçim yapılması çağrısında bulunuyoruz. Ve bu seçimi biz kazanacağız" dedi.
Seçimlere hile karıştırıldığını öne süren anti komünist protestocular, meclise girerek bilgisayarları camdan attı, eşyaları ateşe verdi.
Tazyikli su kullanan polis protestocuların meclise ve yakındaki devlet başkanlığı binasına girmesini engelleyemedi. Bu arada bir Reuters muhabiri, göstericilerin başkanlık binasının kontrolünü ele geçirdiğini söyledi.
Romanya’nın Realitatea televizyonu, gösteride 6 polisle 20 protestocunun yaralandığını duyurdu.
Şiddet eylemleri, 10 binin üzerinde protestocunun seçimlerin yenilenmesi talebiyle meclis önünde toplanmasıyla başladı. "Kahrolsun komünistler" diye slogan atan göstericilerden bazıları polis barikatlarını aşarak meclise ve devlet başkanlığı binasına girdi.
Moldova’da 2001’den bu yana iktidarda olan komünistler, seçimleri yüzde 50 oy oranıyla kazanmış, uluslararası gözlemciler seçimi adil olarak nitelendirmişti.
Ancak Kişinev Belediye Başkanı Dorin Chirtoaca, seçimlere hile karıştırıldığını iddia etti. Bazı seçmenlerin birden fazla oy kullandığını ileri
süren Chirtoaca, yüzde 60 katılım oranının da doğru olmadığını söyledi.


Haber x

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler