YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çok çalıştınız değil mi?
Katolik Hristiyan aleminin yeni ruhani lideri Papa Francis, seçim sürecini takip eden gazetecilerle buluştu.
Çok çalıştınız değil mi?
16 Mart 2013 / 14:55 Güncelleme: 16 Mart 2013 / 15:00

 

Katolik aleminin 266. Papası olarak 13 Mart Çarşamba günü seçilen Papa Francis, başta Emerit Papa 16. Benediktus'un istifa ve kendisinin seçimiyle sonuçlanan Konklav sürecini takip için Vatikan'a akredite olan yaklaşık 6 bin gazeteciyle Vatikan'ın genel kabul salonu olan 6. Paul'de bir araya geldi.
 
Samimi ve esprili tavırlarıyla dikkati çeken Papa Francis, "Bu dönem çok çalıştınız değil mi?" diyerek gazetecilere seslendi. 
 
"Papa seçildikten sonra havari ismi olarak neden 'Francis' ismini seçtiğimi pek çoğunuzun merak ettiğini biliyorum" diyen Arjantinli Papa Jorge Mario Bergoglio, şöyle devam etti:
 
"Bir çoğu benim gerçek bir reformcu olmam için Adriano ismini almamı önerdi. 15. Cl
ement ismini almamı öneren de oldu. Niye diye sordum. 'Çünkü 14. Clement Cizvit tarikatını ortadan kaldırmaya çalıştı' dediler. Fakat oy sayımı sırasında, bana verilen oylar iyice yükselince Papa seçildiğim anlaşıldı ve alkışlar yükseldi. O sırada yanımda sevgili dostum Kardinal Claudio Hummes vardı. Bana sarıldı ve tebrik etti. Sarılırken, (Sakın yoksulları unutma) dedi ve o an aklıma hayatını yoksullara ve barışa adayan Assisili Aziz Francis geldi. Ve onu seçtim. Yoksullar için ve yoksullara çalışan bir kilise istiyorum."
 
 
AA
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler