YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çocuklarının tüketmesine izin vermiyor
Obama, eyalet bütçelerini azaltmak için kolalı içecekleren yüzde 18 oranında vergi almayı planlıyor
Çocuklarının tüketmesine izin vermiyor
05 Ekim 2009 / 13:40 Güncelleme: 05 Ekim 2009 / 14:44

Obezitenin önüne geçmek ve eyalet bütçelerini düzeltmek için kolalı içeceklere yüzde 18 vergi getirmeyi planlayan Obama’ya büyük gıda şirketleri baskıya hazırlanıyor

ABD Başkanı Barack Obama, ülkede çapında obezite oranlarının düşürülmesi için kolalı içeceklere “günah vergisi” adı altında özel bir vergi uygulanabileceğini açıkladı. Ülkenin en çok satan sağlık dergilerinden Men’s Health’e kapak olan Obama, New York eyalet Valisi David Paterson’ın eylülde verdiği ancak hararetli tartışmaların ardından geri çekmek zorunda kaldığı kolalı içeceklere eyalet çapında yüzde 18 vergi uygulanması teklifini ulusal sağlık paketine alabileceğini söyledi. ABD’nin gelmiş geçmiş en fit başkanlarından biri olan Obama kendi çocuklarının da bu içecekleri tüketmesine izin vermediğini söyledi ve “Bence bu öneriyi masaya yatırmalıyız. Çocukların aşırı miktarda kolalı içecek tükettiği şüphe götürmez bir gerçek. Şimdiye kadar yürütülen tüm bilimsel araştırmalar da bu içeceklerin obezite riskini önemli oranda artırdığını ortaya koydu” dedi. Ancak “günah vergileri” yüzünden maddi kayba uğrayabilecek olan büyük gıda şirketleri, kabul edilmemesi için hükümete baskı uygulayabilir. ABD’deki Kamu Yararı İçin Bilim Merkezi tarafından yürütülen bir çalışma ise “günah vergileri” nin eyaletlerdeki bütçe açıklarını kapatabileceğini belirledi. Ülkedeki 25 eyalette kolalı içeceklere özel, ayrı bir vergi uygulanıyor.

Başkan’ın sağlık sırları

Obama, “Sağlık reformu için ilk adım” olarak Oval Ofis’e bir kase elma bulunduruyor. Tansiyonunun dengeli olduğunu ve genellikle sağlıklı beslenen bir insan söylüyor. Haftanın altı günü egzersiz yapıyor. İki gün kardiyo çalışıyor. Geriye kalan dört günü de ikiye bölerek üst ve alt vücut için ağırlık çalışıyor. Kafasını dağıtmak ve stres atmak için spor yapıyor. Boş zamanlarında yakın dostu ve kişisel asistanı Reggie Love ile basketbol oynamayı tercih ediyor. Obamalar’ın evinde şekerli içecekler yasak, fast food gibi işlem görmüş gıdalarda nadir tüketiliyor.

Vatan

 

Kolalı içeceklerin vücuda verdiği zararlar hakkında daha önce de birçok haber yapıldı. İçildikten yaklaşık yarım saat sonra kan şekerinde yükselme, dolayısıyla fazla salgılanan insülin de karaciğere yağ olarak depolanıyor.

Bir litre kolalı içecek yaklaşık 400 kalori eşdeğeri şeker, 0,15 gram kafein, değişik miktarlarda renk veren maddeler, orijinal tadı sağlayan kola özü ve esas önemlisi gazlı içecek olmasını sağlayan fosforik asit içeriyor.

Kolalı içecekler bir taraftan kan şekerini hızlı bir şekilde yükselten, dolayısıyla insülin hormonunu arttırarak vücudun yağ depolamaya yönelmesine yol açan yüksek miktarda şeker içermesi nedeniyle, diğer taraftan süt ve süt ürünleri gibi sağlıklı beslenmenin temeli olan içeceklerin yerine geçtiği için şişmanlık riskini oluşturuyor.

Bugüne kadar faydalı herhangi bir özelliğine rastlanmamış olan kolalı içeceklerin vücuda olan zararlarına yenileri eklenmeye devam ediyor. Yapılan yeni bir araştırma kolalı içeceklerin böbrek hasarına neden olabileceğini ortaya koydu.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler