YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çocuk istismarcılığı Avrupa'da rekor kırıyor
Geçtiğimiz haftalarda Türkiye'ye çocuk istismarı üzerinden ahlaksız bir iftira atan Avrupa ülkelerine yönelik yürütülen operasyonda çarpıcı sonuçlara ulaşıldı.
Çocuk istismarcılığı Avrupa'da rekor kırıyor
29 Ağustos 2016 / 18:19 Güncelleme: 29 Ağustos 2016 / 18:21

Avusturya'nın başkenti Viyana'da Türkiye'yle ilgili 'çocuk istismarı' yalanının yayınlanmasıyla başlayan algı operasyonuna batı medyası da yoğun bir şekilde destek verdi. Türkiye'nin Adalet Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı nezdinde verilen cevaplara rağmen, yalan haberler hızlı bir şekilde yayıldı.

Türkiye hakkında algı oluşturmaya çalışan bu ülkelerde, yapılan çocuk istismarı operasyonunun sonucu oldukça ironik. Türkiye'ye iftira atan Avusturya başta olmak üzere, İngiltere ve Hollanda, internet üzerinden çocuk istismarcılığının en çok yapıldığı ülkeler arasında yer alıyor.

4 bin istihbarat raporuyla 30 ülkede operasyon

İngiltere'de polis ekipleri tarafından henüz keşfedilmemiş olan internet üzerindeki en büyük çocuk istismarcı grubun kapatıldığı belirtildi. Küresel Forum 30 ülkede polisle irtibata geçerek gönderdiği 4 bin istihbarat raporunda çocuk istismarcısı grubun 70 bin takipçisi olduğu ifade edildi.

Gerçekleştirilen operasyonlarda şu ana kadar 670 şüpheli ve 230 çocuk istismarcısı tespit edildi. 121 tanesi İngiltere'de olmak üzere 184 kişinin tutuklandığı belirtildi. İngiltere'de yaklaşık 60 çocuk koruma altına alındı.

Üç yıllık araştırmayla yakalandılar

Üç yıllık araştırmaya İngiltere'nin Çocuk İstismarı ve Çevrimiçi Koruma Merkezi (CEOP)'nden araştırmacılar liderlik etti. Araştırmacılar Lahey'de düzenledikleri basın toplantısında yaptıkları açıklamada yasadışı ağ grubunun online bir grup olduğunu ve dünyanın dört bir tarafında üyelerinin olduğunu belirtti.

Hollanda, İngiltere ve Avusturya ilk sırada

Şüphelilerin en fazla tespit edildiği ülkeler ise Hollanda, İngiltere, Avusturya, İtalya, Yeni Zelanda ve Tayland.

Avrupa Polis Teşkilatı Europol'dan Rob Waingwright, ağı kullanan çocuk istismarcılarının elde ettikleri görüntüleri özel gizli sistemleri kullanarak paylaştığını söyledi.

Avusturya'nın başkenti Viyana Havalimanı'nda "Türkiye'de 15 yaşındaki kız çocuklarına tecavüzün cezası yok" şeklinde bir yalanla başlayan skandal haber, kısa zamanda İngiliz basını başta olmak üzere tüm batı medyası tarafından benimsenerek servis edilmişti. Adalet Bakanlığı'nın konuyu açıklamasına ve yalanlamasına rağmen açıklamalara kulak tıkayan batı ülkelerinin ülkelerindeki çocuk istismarcılığı, yapılan bu operasyonla bir kez daha ortaya çıktı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler