25 Haziran 2018 Pazartesi
 • Altın189,653
 • BIST95.668
 • Dolar4,6431
 • Euro5,4061
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,1303
 • İstanbul24 °C
 • Ankara26 °C
 • İzmir26 °C
 • Konya25 °C
 • Adana30 °C
 • Antalya28 °C
 • Diyarbakır35 °C
 • Bursa22 °C
 • Kayseri26 °C
 • Kocaeli20 °C
 • Şanlıurfa33 °C
 • Gaziantep31 °C
 • İçel28 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CNN ve BBC'den 200'lü ayıp!
Mısır darbesinin kanlı yüzü bir ay içinde 480 kişinin canını aldı. 200 kişinin öldürüldüğü katliam sırasında ise CNN kelebek belgeseli, BBC kraliyet bebeğini, İsrail ile Mısır televizyonları ise darbe destekçilerini gösteriyordu
CNN ve BBC'den 200'lü ayıp!
29 Temmuz 2013 / 02:23 Güncelleme: 29 Temmuz 2013 / 02:31

Mısır'da General Abdülfettah el Sisi tarafından gerçekleştirilen darbe her geçen gün daha da kana bulanıyor. Mısır'ın ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi'nin görevinden alınıp kimsenin bilmediği bir yerde hapis tutulması üzerine sokağa dökülen darbe karşıtı Mısır halkına yapılan zulüm gittikçe artıyor. Darbenin ilk gününden itibaren milyonlarca kişinin sokağa döküldüğü Mısır'da darbe yönetimi tüm bu gerçekleri gizlemek için 9 televizyon kanalını kapatırken ülkedeki tüm gazete ve kanallar darbe yanlısı yayın yapıyor.

Geziciler ortada yok

Bu yayınlara uluslararası şöhrete sahip yayın organları da eklenince tüm dünya Mısır'da yaşanan zulüm ve katliamdan haberdar olamıyor. Bakın Gezi olayları sırasında 'Türkiye'de iç savaş çıktı' diyerek saatlerce canlı yayın yapan televizyonlar bir gecede 210 kişinin öldüğü katliamda neler yaptı.

CNN'e göre çatışma

CNN internet sitesi üzerinden önceki gün yaşanan katliamı sürekli olarak "Müslüman kardeşler, polise ateş açtı.

Çıkan çatışmalarda 75 kişi öldü" şeklinde verirken Christiane Amanpour önderliğinde Ortadoğu'nun en gerçekçi yayınını yaptıklarını iddia ettikleri CNN International ise olaylar sırasında kelebek belgeseli verdi.

BBC'in aklı fikri bebek

BBC, Mısır'da yaşananları neredeyse hiç olmamış kabul ederken, saat başı haber bültenlerinde kısacık yer verdi.

BBC'nin internet sitesi ise olayları halkın kendi arasında yaşadığı bir çatışma olarak gösterdi. BBC katliam yaşanırken Prens William ve Kate Middleton'ın yeni doğan bebekleri George'u anlatmakla meşguldü.

Mısır'da TV kalmadı

Mısır'ın en büyük televizyon kanallarından olan el Hayat günlerdir yayın akışını durdurarak Cuma günü herkesi Sisi'ye destek vermek üzere Tahrir'e çağırmıştı. O Cuma gecesi katliam yaşanırken el Hayat'ın yayınında ise Tahrir'de havai fişeklerle kutlama yapan darbe yanlıları vardı.

İsrail'den Sisi övgüsü

İsrail'in ünlü televizyon kanalı Kanal 1 ise Mısır televizyonlarının nasıl yayın yaptıklarını ortaya koyar nitelikteydi. Kanal 1, olaylar esnasında Tahrir'deki darbe taraftarlarını gösterirken, İsrail'in sıkı dostu olarak kabul ettikleri darbeci Sisi'ye de övgüler yağdırmayı eksik etmedi.

Sisi'den acı bilanço

Darbeci general Abdülfettah el Sisi, ülkenin seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi görevinden indirip hükümeti ele geçirdiğinden beri kanlı bir tabloya imza attı. 3 Temmuz'daki darbeden bu yana Sisi yönetimindeki Mısır'da çıkan olaylarda tam 480 kişi hayatını kaybederken, yaralı sayısı ise 10 bini buldu. Darbeci Sisi yönetimi bin 500 kişiyi tutuklayarak hapse attı. Cuntacılar aynı zamanda ülkedeki 7 özel televizyonu da kapatarak halkı tek taraflı yayına mahkum bıraktı.

İsveçli bakandan tarihi cevap

İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt ile Mısır'ın Stockholm Büyükelçisi Üsame Elmagdoub birbirine girdi. Bildt, olaylar için Twitter'da "Mısır'daki korkunç katliam kabul edilemez" derken Elmagdoub da yine Twitter'den "Ölenler barışçı sivil değil. Silahlı gruplar. İsveçliler bunu zor anlar" diye cevap verdi. Bu cevaba Bildt de "Ölen insanlar kendilerini mi vurdu. Bunu yememi mi bekliyorsun?" diye tepki gösterdi.

İsyancılar şaka gibi

Mısır'da sokaklara dökülerek darbenin yolunu açan Temerrüd Hareketi darbeyle de durmadı. İsyancılar olarak bilinen hareketin mensupları günlerdir sokaklarda asker ve polisin arkasına sığınıp barışçıl gösteri yapan Müslüman Kardeşler'e taş ve kurşun yağdırırken şimdi de Birleşmiş Milletler'e başvurarak İhvan ismiyle de bilinen Müslüman Kardeşler'in bir terör örgütü sayılmasını istedi.

Adeviye'de hüzün

Güvenlik güçleri ve Baltacılar'ın yaptığı katliamdan sonra gösterilerin odağındaki Rabiatul Adeviye ve En-Nahda meydanlarına "hüzün ve gözyaşı" hakim oldu. Adeviye Meydanı'nda darbe karşıtı protestolar için kurulan çadırlar dün taziye mekanlarına dönüşürken, kurulan hemen her çadırda gün boyunca ya kanlı saldırıyla ilgili tartışmalar yapıldı ya da dualar edildi.

Tek suçlu cunta

Mısır'da İslami eğilimli parti ve gruplar, katliama tepki gösterdi. Nur Partisi Genel Başkanı Yunus Mahyun, katliamın sorumlularının hesap vermesini istedi. El- Cemaatu'l-İslamiyye Basın Sözcüsü Muhammed Hassan ise "Sisi'den başka sorumlu görmüyoruz" dedi. El-Vatan Partisi'nin açıklamasında "Masumlara karşı suç işleniyor" denildi. Hak ve Reform Hareketi de toplu kıyım yapıldığını belirtti.

Milliyet'e büyük tepki

Mısır'da yaşanan katliam dün Türk medyasında da büyük yankı uyandırırken Milliyet gazetesinin yaşananları, iki grup arasında yaşanan çatışma şeklinde vermesi gün boyunca Twitter ve Facebook'ta protesto edildi.

Takvim

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler