YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Clio 4 gitmesin diye Renault devletleştiriliyor
Fransa Sanayi Bakanı, devletin Renault’daki payını yüzde 15’ten yüzde 20’ye çıkarabileceğini söyledi
Clio 4 gitmesin diye Renault devletleştiriliyor
16 Ocak 2010 / 08:07 Güncelleme: 16 Ocak 2010 / 08:08

Renault'nun Clio 4 modelini Türkiye'de üretme planının duyulmasının ardından Fransız hükümetinin tepkileri bitmiyor. Fransız yetkililer, art arda 'Clio 4'ün Türkiye'de üretilmesine izin vermeyiz' açıklamaları yaparken, ülkenin PSA'dan (Peugeot-Citroen) sonra ikinci büyük üreticisi Renault'daki devlet payı artırılıyor. Fransa karar alma sürecinde daha büyük rol sahibi olmak için şirketteki devlet payını artırmayı değerlendiriyor. Fransa Sanayi Bakanı Christian Estrosi, devletin payını yüzde 15'ten yüzde 20'ye yükseltebileceğini açıkladı.

PSİKOLOJİK BİR YOL

Renault yönetimiyle geçen çarşamba günü görüşen Estrosi, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin şirketin üst düzey  yöneticileriyle cumartesi günü (bugün) görüşeceğini ve devletin Renault'nun yeni modeli Clio 4'ün Türkiye'de değil de Fransa'da üretmesini istediğini belirtti. Estrosi "Payımızı artırmayı değerlendiriyoruz. Şirkette payı yüzde 15 olan bir devletin, alınan kararlarda etki sahibi bir devlet olduğunu anlamalarını istiyoruz. Bunu payımızı yüzde 15'te tutarak yapabiliriz. Ancak payımızı yüzde 17, 18'e, hatta 20'ye çıkarmak, Fransa'nın otomobil sanayi stratejisinin bizim tepkimiz olmadan değişmesine izin vermeyeceğimizi göstermek için psikolojik bir yoldur" dedi. • REUTERS

Estrosi: Üretim kararı bugün verilecek

Fransa Sanayi Bakanı Christian Estrosi, Renault Clio 4 modelinin Türkiye'de üretilip üretilmemesi konusundaki kararın bugün Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile Renault Genel Müdürü Carlos Ghosn arasında düzenlenecek toplantıda verileceğini söyledi. Yeni yıl dolayısıyla gazetecilerle bir araya gelen Estrosi, devletin Renault'taki hisselerinin ve yönetimdeki gücünün artırılmasına ilişkin bir soruya verdiği yanıtta, bu konunun, Clio 4 modelinin nerede üretileceği tartışması ile ilgisinin bulunmadığını söyledi. Fransız Bakan, "Gerçekte, ne devletin hisselerini ne de yönetimdeki temsilci sayısını artırması, şirketin sanayi stratejisinde belirleyici değil" diye konuştu. AB Komisyonu'nun konu ile ilgili önceki günkü tepkisine ilişkin olarak Fransız Bakan, şu ana kadar AB Komisyonu'ndan kendilerine bir soru yöneltilmediğini ifade etti. Ekonomi ve Maliye Bakanı Christine Lagarde ise yaptığı açıklamada, hissesi bulunduğu için, Renault Clio 4 modelinin nerede üretileceği konusunda devletin görüşlerini açıklamasının meşru olduğunu savundu.

Star

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler