YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Clinton'dan Putin'e Hitler benzetmesi
Clinton'dan Putin'e Hitler benzetmesi
05 Mart 2014 19:33
Eski ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Rusya’nın Kırım’da uyguladığı taktiklerin 2. Dünya Savaşı öncesinde Nazi Almanyası’nın uyguladıklarını andırdığını söyledi.

California’da bağış toplamak için düzenlenen bir etkinlikte konuşan Eski ABD Dışişleri Bakanı Clinton, Nazi lideri Adolf Hitler’in, daha sonra işgal ettiği komşu ülkelerde yaşayan etnik Almanlara baskı yapıldığına yönelik söylevi ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’da yaşayan etnik Rusların ulusalcılar ve radikallerin tehdidi altında olduğu iddiasını birbirine benzetti. “Bu kulağa tanıdık geliyor” diyen Clinton, “30’lu yıllarda Hitler’in yaptığı şey de buydu. Çekoslovakya, Romanya ve diğer ülkelerde yaşayan etnik Almanlara doğru muamele edilmediğini ve gidip halkını koruması gerektiğini söyleyip duruyordu. İnsanları tedirgin eden de bu olmuştu” diyede konuştu. Eski ABD Dışişleri Bakanı ayrıca, Putin’in, görevinin "Rus yüceliğini yeniden kurmak" olduğuna inandığını dile getirerek, “Ukrayna’ya baktığı zaman, doğası gereği Rusya Ana’nın parçası olduğuna inandığı bir yer görüyor” ifadelerini kullandı.

Clinton, Moskova’nın, Kırım Yarımadası’nda ikamet eden etnik Ruslara pasaport vermesini de eleştirdi.

Putin, Rusya’nın çıkarlarını korumak amacıyla doğu Ukrayna ve Kırım’da güç kullanmasının meşru olacağını söylemişti. Rus lider, dün düzenlediği basın toplantısında, “Oradaki insanlarla tarihi ve kültürel bağımız var. Hedefimiz birilerini işgal etmek değil, bu insani bir görev” ifadelerinde bulunmuştu.

 

İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler