YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Clinton'dan İİT'ye işbirliği teklifi
Clinton'dan İİT'ye işbirliği teklifi
22 Ekim 2012 10:16
ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, BM İnsan Hakları Konseyi'nin dini temelli hoşgörüsüzlükle mücadeleye ilişkin kararının uygulanması konusunda İİT ile ortak hareket etme çağrısında bulundu.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın, BM İnsan Hakları Konseyi'nin aldığı 16/18 no'lu dini temelli hoşgörüsüzlükle mücadeleye ilişkin kararının uygulanması konusunda İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ile ortak hareket etme çağrısında bulunduğu bildirildi.  

İİT'den yapılan açıklamada, Clinton'ın konuyla ilgili Genel Sekreter İhsanoğlu'na bir mesaj gönderdiği belirtildi.

Clinton, gönderdiği mesajda, İnsan Hakları Konseyi kararının hayata geçirilmesi için İİT ile ortak çalışma konusunda istekli olduklarını vurguladı. Clinton, kararı destekleyen devletler arasındaki tavır birliğinin korunmasının önemine de işaret etti.

Clinton mesajında, İslam dünyasını rahatsız eden filme yönelik tepkiler sırasında İİT'nin sergilediği tavrı takdirle karşıladığını da kaydetti. 

BM İnsan Hakları Konseyi, yaklaşık bir yıl önce din kaynaklı şiddet ve hoşgörüsüzlükle mücadele amacıyla 16/18 no'lu kararı çıkarmıştı. İhsanoğlu'nun Temmuz 2011'de İstanbul'da düzenlediği ve Clinton ile örgüte üye ülkelerin dışişleri bakanlarının katıldığı toplantıda BM'nin kararına güçlü destek verilmişti. aa

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler