YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Clinton, "Şartlar değişti!"
ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesinin 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarının tanınmasını öngören tasarıyı kabul etmesi ile ilgili Hillary Clinton'dan açıklama geldi..
Clinton, "Şartlar değişti!"
05 Mart 2010 / 09:11 Güncelleme: 05 Mart 2010 / 09:11

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Kongre'nin 1915 olaylarına dair Ermeni iddialarını içeren tasarı üzerinde bir tesirde bulunmayacağına ve bulunmaması gerektiğine inandıklarını belirterek, ilgili tüm taraflara bunu açıkça dile getirdiklerini söyledi.

Clinton, Kosta Rika'nın başkenti San Jose'de, Kosta Rika Dışişleri Bakanı Bruno Stagno Ugarte ile düzenlenen ortak basın toplantısında, ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesindeki Ermeni tasarısı oylamasıyla ilgili bir soruyu yanıtladı.

Bir gazetecinin, ''Hem siz hem de Başkan Barack Obama, göreve gelmeden önce 1915 olaylarını 'soykırım' olarak tanınmasına yönelik kampanyayı desteklemiştiniz. Ancak son günlerde, hem siz hem Obama, Komitenin başkanı Howard Berman'a tasarıya karşı çıkılması için doğrudan çağrılarda bulundunuz. Neden bu konuda yön değiştirdiniz?'' şeklindeki sorusu üzerine Clinton, şartların çok önemli biçimde değiştiğini düşündüğünü söyledi.

Clinton, ''Başkan Obama göreve geldiğinde, ben de dışişleri bakanı olduğumda, İsviçre tarafından Türk ve Ermeni hükümetlerini biraraya getirme yolunda üstlenilen süreci, çok kıymetli olduğu düşüncesiyle desteklemeye karar verdik ve destekledik. İki ülke ilişkilerinin normalleştirilmesini amaçlayan protokollerin Zürih'te imzalanması sırasında ben de oradaydım. İlişkilerin normalleştirilmesinin önünde duran sorunların ele alınmasında uygun yolun bu olduğunu düşünüyoruz'' dedi.

Protokollerin, geçmişte yaşanan olayların incelenmesi için bir tarih komisyonunun kurulması yolunda üzerinde anlaşılan bir yaklaşımı da içerdiğini ifade eden Clinton, iki ülkenin aralarındaki sorunları nasıl çözebileceğini belirlemenin başka hiçbir ülkeye düşmediği, ABD'nin bu noktada girişeceği eylemlerin de süreci sekteye uğratabileceği düşüncesini dile getirdi.

Clinton, ''Dolayısıyla gerek Başkan Obama, gerekse ben, hem geçen yıl hem de bu yıl, Kongre'nin bir eylemde bulunmasının uygun olduğuna inanmadığımızı ve buna karşı çıktığımızı açıkça belirttik. Kongre'nin bu tasarı üzerinde tesirde bulunmayacağına ve bulunmaması gerektiğine inanıyoruz ve bunu ilgili tüm taraflara açıkça dile getirdik'' diye konuştu.

A.A.

ERKEK GİBİ KONUŞMUŞ FAKAT NETİCE KALLEŞÇE OLMUŞ !
 // BATUHAN
Türkiyeyi hala çantada keklik gibi görmek isteyenler var fakat bizdede şartlar değişti işin başında adam gibi adamlar var onun için bizde bize düşeni yaparız olur biter. Bunlarda geçer yeterki biz güçlenmeye devam edelim.Onlara Rusya Türkiyeden daha önemli çünki artık Türkiye laf tutmuyor ne olur ne olmaz ! Ermenistan Üs olarak ellerinde tutulması lazım mesele bu.Bize zarar veremezler hiç umursamıyoruz.Bildiklerini yapsınlar bizde bize düşeni yaparız....
05 Mart 2010 18:23
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler