YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çipras'tan Türkiye’ye mesaj: Sizi seviyoruz kardeş!
Çipras'tan Türkiye’ye mesaj: Sizi seviyoruz kardeş!
05 Temmuz 2015 10:24
Bugün borç batağındaki Yunanistan’ın kaderini belirleyecek olan referandum öncesi 30 bin kişilik “hayır” mitingi düzenleyen Syriza’nın lideri Aleksis Çipras, Türkiye’ye mesaj göndererek, “Halk kazanacak. Demokrasi kazanacak. Türkiye halkını seviyoruz kard

Syriza’nın “hayır” mitingini izleyen gazeteciler arasında bulunan Hürriyet Gazetesi Atina Temsilcisi Yorgo Kirbaki’nin “Sizi seviyoruz” başlığıyla yayımlanan yazısı şöyle:

Bugünkü referandum hem Yunanistan’ın kaderini hem de Başbakan Aleksis Çipras’ın siyasi geleceğini belirleyecek.

“Kader günü” öncesi Çipras Atina şehir merkezinde parlamento binasının da bulunduğu Sintagma meydanda düzenlenen son mitingte yaklaşık 30 bin kişiye hitap etti. Yunanlar ‘Hayır’ın öncüsü Çipras’ı dinlemek için erken saatlerden itibaren meydanı doldurdu. Mitingi düzenleyen iktidar partisi Radikal Sol Kaolisyon’un (SYRİZA) Genel Sekreteri Tasos Koronakis’in yardımı ile konuşmanın yapılacağı sahneye yaklaştık. Saat 21.30’da Çipras geldi.

‘YAKLAŞIP SESLENDİM’

Korumaları aramızda adeta duvar oluşturmuştu. Başbakan ilerledi ve özel hazırlanmış bir paravana girdi. Yanında sadece sağ kolu Devlet Bakanı Nikos Papas vardı. Paravana yaklaştığımızda seslendik:

Sayın Başbakan Türk medyasından, Hürriyet’ten geliyoruz.” Birkaç saniye sonra paravanın perdesi açıldı ve Çipras çıktı. Hemen sorduk: “Referandum mesajınız ne?”

Koruma göz yumdu. Aramızdaki duvarı aştık. Çipras’ın dudağındaki uçuk dikkatimizi çekti. Son günlerin yorgunluğu stresi dışa vurmuştu. Önce bir elini omzuma attı. Diğer eliyle de elimi sıktı. Kenetlendi ellerimiz. “Halk kazanacak. Demokrasi kazanacak” dedi. “Türk halkı” diye başlayan sorumuzu bitirmemizi beklemeden “Sizi seviyoruz” sözleri çıktı ağzından samimi bir ifadeyle. Ardından da iki kez tekrarladı:

“Kardas... Kardas... (Kardeş).”

BALKON KONUŞMASI

Korumalar bir anda aramıza girdi ve Çipras’a balkon konuşmasını yapmak için kurulan sahneye götürdü. Başbakan Aleksis Çipras konuşmasında şunları söyledi: “Mitolojide Tanrı Zeus, Evropa’yı kaçırmıştı. Bugün kemer sıkma teknokratları bir kez daha Avrupa’yı çalmak, kaçırmak istiyor. Tüm Avrupa’nın dikkati bugün Yunanistan’daki üç milyon fakir ve 1.5 milyon işsizsin üzerinde.  Şantajları, ültimatomları reddedin ve Hayır deyin. Halk tarih yazıyor. Referandumda ne oy kullanırsak kullanalım pazartesi günü bizi ayıran hiçbirşey olmayacak.”

YUNANİSTAN İÇİN KADER GÜNÜ

Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varufakis, Yunanistan'daki nakit sıkıntısına rağmen ülkenin daha 6 aylık yakıtı ve dört aylık ilaç stoku bulunduğunu kaydetti. Yunanistan'da bugün yapılacak referandum, ülkenin geleceğini belirleyecek. Yunan halkı, kreditörlerin kurtarma paketi teklifine yönelik görüşünü belirtecek. "Evet" çıkması halinde, Başbakan Aleksis Çipras'ın istifa etmesi, geniş tabanlı bir koalisyon hükümetinin kurulması ve kasım ayında erken seçime gidilmesi bekleniyor. "Hayır" çıkması halindeyse, SYRIZA hükümeti, kreditörlerle pazarlık yapmaya devam edecek.

Yunanistan Bankalar Birliği Başkanı ve Yunanistan Milli Bankası (NBG) Başkanı Luka Kaçeli, Yunan bankalarında Pazartesi gününe yetecek kadar para kaldığını belirterek, Salı'dan itibaren bankalara sermaye aktarımı kontrolü (capital controls) getirileceğini bildirdi.

Kaçeli, katıldığı bir televizyon programında, ATM'lerden para çekimine getirilen 60 Euro’luk sınırlamanın Pazartesi gününe kadar devam edeceğini, Salı'dan sonra ise Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) kararına yeni limit belirleneceğini belirtti.

BAŞKASI BELİRLEYECEK

Yunanistan'ın nakit ihtiyacının Salı'ya kadar çözümlenmemesi durumunda, Yunan bankalarının sorun yaşayacağını ifade eden Kaçeli, "Pazartesi günü Avrupa Merkez Bankası yönetim kurulu yeniden toplanacak ve Yunanistan'a olan likidite miktarını belirleyecek. Alınacak karara göre, bankalardan çekilen para miktarı belirlenecek" dedi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler