YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çipras'tan AB liderlerine veryansın
Çipras'tan AB liderlerine veryansın
08 Temmuz 2015 14:55
Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Avrupa Parlementosu zirvesinde konuştu. AB'yi sert bir dille eleştirerek krizin üstüne körükle gittiğini belirten Çipras, "Tünelin sonunda ışığı gösteren bir anlaşma istiyoruz" dedi.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Brüksel'deki Avrupa Parlamentosu zirvesinde konuştu. Çipras, hükümetin reform çabalarına devam edeceğini belirtti.

"Tünelin sonunda ışığı gören bir anlaşma istiyoruz"

Kreditörlerin dayatmalarının oylandığı pazar günkü referandumda çıkan 'hayır' sonucunun, kendisine krize toplumsal açıdan adil ve ekonomik olarak sürdürülebilir bir çözüm bulma yetkisi verdiğini savunan Çipras, krizde 'tünelin sonundaki ışığı gösteren' bir anlaşma istediklerini söyledi.
Çipras yapılacak reformların halkın üzerindeki yükü hafifletmesi, yeni iş imkanları yaratması ve girişimciliği desteklemesi gerektiğini kaydetti.
 
Kreditörlerin beklentilerini tanınan süre içinde (pazara kadar) yerine getireceklerinden emin olduğunu söyleyen Çipras, dünkü zirvede üzerinde uzlaşıldığı üzere 2 gün içinde yeni tekliflerini sunacaklarını belirtti. Brüksel'de dün toplanan Euro Bölgesi liderleri, Yunanistan'a yeni bir kurtarma başvurusu için yarına kadar süre vermişti. Liderler, 12 Temmuz Pazar günü toplanacak yeni zirvede nihai kararını verecek.

Krizin üzerine körükle gidiyorsunuz

Diğer taraftan Avrupa ile çatışma istemediklerini belirten Çipras, buna karşın Euro Bölgesi'ni krizin üzerine körükle gitmekle eleştirdi: "Bu, Avrupa'nın çözüm bulmasını gerektiren bir Avrupa sorunu… Bu yüzden Avrupa'nın parçalanmasına izin vermeyelim."

Etiketler: , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler