YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çipras'ın Türk vekilinden çarpıcı açıklamalar
Syriza İskeçe Milletvekili Hüseyin Zeybek, Yunanistan Parlamentosu'ndaki üç Türk vekilden biri... Zeybek, Yunanistan'ın sosyolojik ve ekonomik durumunu genel hatları ile Kanal A'ya açıkladı.
Çipras'ın Türk vekilinden çarpıcı açıklamalar
09 Şubat 2015 / 13:05 Güncelleme: 09 Şubat 2015 / 13:51

Kanal A'da Tuğba Dalkılıç'ın sunduğu Haber Merkezi'ne konuk olan Syriza İskeçe Milletvekili Hüseyin Zeybek, Yunanistan'da insani yaşamın trajik bir hal aldığını belirterek, öncelikli hedefin borç ödemekten ziyade bu durumdan kurtulmanın olduğunu söyledi.

Zeybek, Yunanistan'ın son durumu hakkında şöyle konuştu:

Ülke ekonomik krizle boğuşmakta. Dört yıldır kemer sıkma politikaları uygulanıyor. Hepimizin beklediği gibi borcumuz azalmadı ikiye katlandı. Bunun bedeli halkımız için ağırdır. Halk yoksullaştı.

Başbakanımız hizmet programını açıkladı. Bizim seçim öncesi söylemiş olduğumuz bütün vaatlerin uygulanacağını söyledi. Bu bazı ülkelerin hoşuna gitmemiş olabilir ama halkımız bunu istiyor. Ülkeyi yeniden hem ekonomik hem sosyolojik açıdan yapılandırmamız gerekiyor. Ülkenin bütün sistemleri çökmüş durumda. Ne eğitim, ne sağlık... Üretmeyen, tüketen bir ülkeyiz.

AB'nin başında şu an Almanya var. Daha sonra diğer ülkeler geliyor. Almanya'nın kemer sıkma politikalarından diğer ülkeler de etkilendi. Ne İngiltere ne de Fransa bundan memnun. Avrupa'nın içinde de bir sorun var zaten. Amerika'nın Yunanistan'a destek konuşması var.

Demokratik haklar verilmez, alınır. Bunu istemek lazım. Bundan önceki hükümetler bunu yapmadı, Çipras bunu yapıyor ve sonuna kadar da gitmeye kararlıyız. Bizim için önemli olan borçlarımızın kapanmasından ziyade krizin insani boyutu.

"Atina'da çocuklar simit alamadıkları için okullarda bayılıyor"​

Düşünün Atina'da çocuklar bir simit alamadıkları için okullarda bayılıyorlar. Bizim önceliğimiz halkımızı bu zor sıkıntıdan kurtarmak. İnanıyorum ki Avrupa bunu anlayacaktır. Onlar da Yunanistan'a uygulanan ekonomik modelin doğru olmadığını söylediler.

"Türkiye ile daha iyi bir diyalog oluşacağına inanıyorum"

Yaklaşık bir buçuk ay önce Sayın Davutoğlu, Sayın Çipras ile görüşme fırsatı bulmuştu. Orada olumlu görüşmeler geçmişti. Ben inanıyorum ki, iki  ülke sorunlarını çözebilir. Kıbrıs sorunu olsun, kıta sahanlığı sorunu olsun bunlar şimdi oluşan problemler değil, yıllardır var olan sorunlar. Karşılıklı iyi niyet gösterileceğini umuyorum. İki ülkenin ortak menfaatleri var. Gelecek zamanda daha iyi diyalog oluşacağına inanıyorum.

Türk azınlıkların sorunları

Ciddi olarak ülkemizde zaten işsizlik sorunu var. 20-30 yaş arası gençlerimiz işsiz durumdalar. Müftülük sorunu var. Müftünün halk tarafından seçilmesini istiyoruz. Yıllardır bu sorun devam etmektedir. Vakıf mallarını istediğimiz gibi kullanamıyoruz, yönetim atama ile geliyor. Burada da seçim istiyoruz. Bunun haricinde milli kimlik sorunu var. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde süren davalar vardı. Olumlu kararlar çıkmıştı.Yunanistan bu kararları uygulamadı. Bu sorunların başına bir de işsizlik geldi.

Atina'da cami açılacak mı?

Bu konu hep gündemdeydi. Yalnızca gündemde kaldı. Girişimler yapılmadı. Komik gerekçelerle açılan ihalelerde ihaleler gerçekleşmedi. Atina'da 700 bin civarında Müslüman yaşamakta. Onların da ibadetlerini sağlıklı bir ortamda yapmaları gerekiyor. Syriza dinlere farklı yaklaşıyor. Temelde her dine saygı prensibi ile yaklaşıyor. İnanıyorum ki bu konuyu da takip edeceğiz ve çözüm getireceğiz.


KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler