YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çipras'ın partisinde isyan çıktı
Çipras'ın partisinde isyan çıktı
24 Şubat 2015 04:55
Yunanistan'da Çipras'ın seçim vaatlerine uymayarak Avrupa ile anlaşma yoluna gitmesi, partisi Syriza içinde tepkiye neden oldu.

Yunanistan’da seçim kampanyası döneminde, Avrupa Birliği ve IMF’in kurtarma paketine karşı çıkan Başbakan Aleksis Çipras’ın Euro Bölgesi maliye bakanlarıyla, paketi kredi kuruluşlarına uygun hale getirme konusunda anlaşması, lideri olduğu Syriza partisi içerisinde tepkiye yol açtı.

Çipras geçen cuma Euro Bölgesi maliye bakanlarıyla, Yunanistan’ın mali kurtarma planını dört ay daha uzatmak üzere anlaşmaya varmıştı. Anlaşma Çipras’ın emekli maaşlarına yönelik kesintiler, Yunan adalarına yönelik katma değer vergisinin artırılması gibi önlemlerden vazgeçmesine olanak tanıyor. Çipras anlaşmayı Atina için bir başarı olarak sunsa da, Yunanistan’ın kurtarma paketine bağlı kalması anlamına gelmesi vekiller arasında eleştirilere neden oldu.

"Seçmenleri aldattı"

İdari reformlardan sorumlu Bakan Giorgos Katrougalos, televizyonda yaptığı açıklamada ''Kırmızı çizgilerime saygı gösterilmezse istifa edeceğim'' diye konuştu. Yunan solunun önde gelen isimlerinden Manolis Glezos, Syriza’nın seçmenleri aldattığını öne sürdü. Glezos, ''Bu aldatmacaya iştirak ettiğim için Yunan halkından özür diliyorum'' dedi. Yunan vekil, Syriza destekçilerinden ve parti üyelerinden, ‘çok geç olmadan’ yöneticilerini bu durumu düzeltmeye çağırmalarını istedi.
 
Çipras’ın yeni plan için AB bakanları ve kredi kuruluşlarının yanı sıra Yunan Parlamentosu’ndan da onay alması gerekecek.

Almanlardan veto tehdidi
 
Almanya’da koalisyon ortağı Hristiyan Sosyal Demokratlar Birliği (CSU) partisi, Yunan hükümetinin reformlar konusunda tatmin edici hareket etmemesi halinde, Almanya’dan yeni kredi yardımlarının gitmesini engelleyeceğini açıkladı.
 
Kırmızı çizgisi ceketinde
 
Çipras hükümetinin Maliye Bakanı Varis Varoufakis’in, seçim öncesinde ‘kırmızı çizgi’ olarak tanımladığı birçok konuda geri adım atması ve yola kurtarma paketiyle devam etmesi, eleştirilere yol açıyor. Sosyal medyada yer alan bazı paylaşımlarda Varoufakis’in elinde kalan tek kırmızı çizgisinin, sık sık giydiği ceketin yakasında yer alan çizgi olduğu esprisi yapıldı. Varoufakis, bakan seçilmesinden önce kurtarma paketine şiddetle karşı çıkıyordu.

07:31
 // mustafa
rte de 2007ye kadar avrupa ile anlaşma yaptı. ondan sonra bildiğini okudu.
çipras ta öyle yapacaktır.
çünkü doğru karar Türkiye ile anlaşmaktır. bunu şimdi yaparsa çok daha büyük tepki çeker.
önce köprüyü geçene kadar......
24 Şubat 2015 07:31
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler