YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çipras oyunu attı ve ilk mesajını verdi
Çipras oyunu attı ve ilk mesajını verdi
20 Eylül 2015 11:30
Yunanistan'da son altı ay içerisinde bir erken seçim ve bir de refarandumun ardından yapılan erken genel seçimler için oy verme işlemi saat 07:00 itibarıyla başladı.

Syriza lideri Aleksis Çipras, oyunu kullandıktan sonra yaptığı açıklamada, "Yunanlar pazar günü 'savaşçı bir hükümet' seçecek ve 'yeni bir reform dönemi' başlatacak. Yunan halkı, kendi geleceğini kendi belirleyecek" dedi.

Yaklaşık 9.8 milyon seçmen, Parlamento'daki 300 sandalyenin sahibini belirlemek üzere okullarda kurulan sandıklara gidiyor.

19 partinin katıldığı genel seçimlerde yarışın, Ağustos ayında Başbakanlık'tan istifa eden solcu Aleksis Çipras'ın (41) liderliğindeki Syriza ile muhafakâr Vangelis Meymarakis'in (61) yönetimindeki Yeni Demokrasi Partisi (ND) arasında geçmesi bekleniyor.

TEK BAŞINA İKTİDAR BEKLENMİYOR

Yunanistan'da tek başına iktidar için bir partinin oyların yüzde 40'dan fazlasını alması gerekiyor. Kamuoyu yoklamaları, hiçbir partinin Parlamento çoğunluğunu kazanamayacağını gösteriyor. Sandıktan koalisyon hükümeti çıkması bekleniyor.

Yunanistan'da yüzde 3'lük bir seçim barajı bulunuyor. Yedi partinin barajı aşması öngörülüyor. Anket sonuçları aşırı sağcı Altın Şafak Partisi'ni 3'üncü sırada gösteriyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler