YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çipras beceremedi! Erken seçime gidiliyor
Çipras beceremedi! Erken seçime gidiliyor
04 Haziran 2015 21:00
Kredi kuruluşlarının, Yunanistan'a nakit akışının serbest bırakılması için öne sürdüğü koşullar, ülkede erken seçim tartışmalarına yol açtı.

AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker'in daveti üzerine Brüksel'e giden Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'ın, ülkenin nakit sorununun çözümüne yönelik Avrupalı liderlerle görüşmeleri sürerken kurumların Yunan hükümetinden talepleri, hükümet çevrelerinde şok etkisi yarattı.

Tek seçenek erken seçim

Kreditörlerin anlaşma karşılığında öne sürdüğü koşulları "kabul edilemez şantaj" olarak değerlendiren üst düzey hükümet çevrelerince yapılan açıklamalarda, Brüksel'deki son gelişmeler karşısında ülkenin tek seçeneğinin erken seçim olduğu ifade edildi.

Kabul edilmesi mümkün değil

Meclis Başkan Yardımcısı SYRIZA Milletvekili Aleksis Mitropulos, Brüksel'deki görünümün "tamamen çıkmaz bir sahne görüntüsü" olduğunu ifade ederek, kurumların anlaşma için öne sürdüğü koşulların SYRIZA'nın meclis grubu tarafından kabul edilmesinin mümkün olmadığını söyledi.
Kreditörlerin talepleri karşısında hükümetin tek seçeneğinin erken seçim olduğunu ifade eden Mitropulos, "Ya bu çıkmaz müzakerelere devam ederiz ya da halka hangi yöne gideceğimizi sorarız. Ancak soru, euro mu yoksa drahmi mi şeklinde olmamalı, çünkü böyle bir şey trajedi olur" diye konuştu.

İçişleri Bakanı doğruladı

İçişleri Bakanı Nikos Vuçis, kurumların koşullarını hiçbir Yunan hükümetinin kabul edemeyeceğini ifade ederek, erken seçim kararının hükümetin seçenekleri arasında bulunduğunu belirtti.
Yunanistan'ın zaman kazanması için IMF'ye yarın ödeme yapması gerektiğini ifade eden Vuçis, "Ancak, uzlaşma sağlanamaması durumunda erken seçime gidilebilir" dedi.

Uzlaşma olmazsa ödeyemeyiz

SYRIZA meclis grubu sözcüsü Nikos Filis ise kurumların Yunanistan'a karşı intikamcı bir tavır içerisinde bulunduğunu ileri sürerek, Brüksel'de uzlaşma sağlanamaması halinde, IMF'ye olan 1,6 milyarlık borcun ödenmeyeceğini söyledi.

Erken seçim olasılığı

Müzakerelerin sürdüğünü ancak son anda her şeyin değişebileceğini belirten Filis, erken seçimin olasılıklar arasında bulunduğunu belirtti. Denizcilik Bakanı Yardımcısı Theodoros Driças da "Brüksel'de gelen haberler doğruysa, biz bunları kabul edemeyiz" açıklamasını yaptı.

Olası olumsuz gelişmelere karşı önlem alınmalı

Bu arada, SYRIZA Merkez Komite üyesi Yanis Milios ise Yunanistan'ın kritik bir aşamada bulunduğunu ifade ederek, olası olumsuz gelişmelere karşı bankalardaki yatırımların kontrol altına alınmasını istedi.

Yunanistan'ın, IMF'ye ödemesi gereken borç taksitlerinin dışında, haziranda Avrupa Merkez Bankası'na 3,5 milyar euro geri ödeme yapması gerektiğini belirten Milios, bankalardan olan para çekimlerinin günlük 300 euro olarak sınırlandırılması gerektiğini savundu.

Kurtarma paketinin süresi bu ay doluyor

Yunanistan'ın, IMF, Avrupa Merkez Bankası ve Avrupa Komisyonu ile daha önce anlaşmış oldukları kurtarma paketinin süresi bu ay doluyor. Yunan hükümeti, son kurtarma paketinden kalan 7,2 milyar euroluk kredi diliminin serbest bırakılması için uğraşıyor.

Kreditörler ise yardım anlaşmaları karşılığında Yunanistan'ın üstlenmiş olduğu yükümlülükleri yerine getirmediği gerekçesiyle kesilen nakit akışının serbest bırakılması için, 2015 yılında yüzde 1,5'lik faiz dışı kredi sağlanması ve 3,5 milyar euroluk ek tedbir içeren uzun vadeli bir köprü anlaşması öne sürüyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler