YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çin'le ''Milli para'' dönemi başlıyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çin'de yaptığı konuşmada, "Döviz kuru baskısından kurtulmak için Yuan - TL kapsamında Milli paralar ile ticaret yapmamız lazım. Bu konuyu etraflıca konuştuk" ifadelerine yer verdi.
Çin'le ''Milli para'' dönemi başlıyor
30 Temmuz 2015 / 08:32 Güncelleme: 30 Temmuz 2015 / 15:50

Çin gezisi kapsamında Çin İş Forumu'na katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan burada yaptığı konuşmasında Türkiye ile Çin arasında ekonomik alanda yaşanan gelişmelere değinerek iki önemli gelişmeyi aktardı.

Türk-Çin Üniversitesi'nin kurulmasını istediklerini belirten Erdoğan, iki ülke arasındaki ticarette ise ''Milli para'' döneminin başlaması gerektiğine vurgu yaparak, bu konunun ikili görüşmelerde etraflıca ele alındığını akatardı.

Tarihi İpek Yolu'nu canlandırmak için elimizden geleni yapıyoruz. Bu projenin başarısı satrajik açıdan da çok önemli görüyoruz. Bakü-Tiflis-Kars projesi ile Pekin'den Londra'ya kadar kesintisiz bir ağ ortaya çıkacaktır.

3. Nükleer santral projemizden bahsetmek isterim. Aynı şekilde Türk şirketlerinin de enerji alanında Çin'de yatırım yapmak istediğini belirtmek isterim.

Gelecekteki yatırımlar için Türk-Çin Üniversitesi kurulmasını istiyoruz.

Döviz kuru baskısından kurtulmak için Yuan - TL kapsamında Milli paralar ile ticaret yapmamız lazım. Bu konuyu etraflıca konuştuk.

Ekonomik işbirliğimizi farklı alanlara da taşımalıyız.

THY haftada 7'şer frekans olarak seferlerini gerçekleştiriyor. Bunlara 8 frekans daha eklemek istiyoruz. 2014 yılı sonu itibari ile 200 bin turist ülkemizi ziyaret etti. Biz bunu daha da geliştirmek istiyoruz.

Türk ve Çin devletleri olarak işadamlarına her türlü desteği vereceğimizden şüpheniz olmasın.

Doğu Türkistan
 // M. Saglamdemir
Sayın Cumhurbaşkanı herşeyi konuşup Doğu Türkistan'ı unuttu mu acaba...
30 Temmuz 2015 08:38
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler