YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çin'in Obama'dan ricası!
Çin'in Obama'dan ricası!
12 Şubat 2010 08:06
Çin, Obama'nın görüşmesini Çin'in içişlerine müdahale olarak algılayacağı çağrısında bulundu

Pekin yönetimi ABD Başkanı Barack Obama'nın Tibet'in sürgündeki ruhani lideri Dalay Lama ile görüşme kararını iptal etmesini istedi.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ma Caoşü, ABD'nin söz konusu kararı hakkında ciddi girişimlerde bulunduklarını ifade ederek, Dalay Lama'nın ABD'yi ziyaret etmesine ve ABD Başkanının Dalay Lama'yla temasta bulunmasına kesinlikle karşı çıktıklarını yineledi ve bu tutumlarının hiçbir zaman değişmeyeceğini belirtti.

Çinli yetkili, Beyaz Saray tarafından dün Obama'nın 18 Şubatta Dalay Lama'yla görüşmeyi planladığının duyurulması üzerine yaptığı açıklamada, ABD'den Tibet sorununun hassasiyetini iyi anlayarak, Tibet'in Çin toprağının bölünmez bir parçası olduğunu tanıma ve bağımsızlığına karşı çıkma yönünde verdiği taahhüde sadık kalmasını beklediklerini kaydetti.

İki ülke arasındaki ilişkileri zedelemeyi önlemek amacıyla Dalay Lama'nın Çin'i bölmeyi amaçlayan girişimlerine sahne ve kolaylık sağlamaması için ABD'ye çağrıda bulunduklarını ifade eden Ma, Dalay Lama ile görüşme girişimlerini Tibet'in istikrarına zarar veren ve Çin'in içişlerine müdahale eden eylemler olarak değerlendirdi.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler